Sytuacja w Libii - 11 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 11 marca 2011
Printemps arabe.png
Ostatnie wiadomości
   Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Niejasna sytuacja
Praca socjalna libijskich skautów podczas wojny domowej
Wojna domowa w Libii
Wikinews
Dowiedz się więcej - Wikipedia

Nadal trwają zamieszki w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W Libii wojska Muammara al-Kaddafiego rozpoczęły kontrofensywę przeciw powstańcom.

Libia[edytuj | edytuj kod]

Do miasta Ras al-Unuf wjechały dziś w nocy rządowe czołgi wysadzone po desancie morskim. Obecnie w Ras al-Unuf stacjonuje ok. 150 żołnierzy i 3 czołgi. Dziś kontynuowano naloty wokół miasta w promieniu 20 km. Miasto zostało wczoraj odbite z rąk rebeliantów po intensywnym bombardowaniu. Rebelianci wycofali się i zmierzają na wschód kraju do Marsa al-Burajka (Brega). Te miasto jest kontrolowane przez powstańców od 2 marca.

Wczoraj rebelianci stracili także inne miasto. Korespondentka podała wczoraj gazety The Times doniosła, że na centralnym placu Zawiji obecne były flagi Kaddafiego, a miasto było oczyszczane ze śladów walk, choć okresowo słychać pojedyncze strzały. Oznacza to, że siły rządowe odbiły miasto z rąk rebeliantów. 9 marca po południu wojska Kadafiego zdobyły miasto, jednak już po dwóch godzinach zostali pokonani przez rebeliantów.

Władze Libii oprowadziły ok. 100 zagranicznych dziennikarzy po zdobytej wczoraj przez siły Kadafiego Az-Zawiji. Zorganizowano wówczas wiec poparcia dla dyktatora, a jego zwolennicy skandowali Kocham Kadafiego.

Po piątkowych modłach zatrzymano próbę opozycyjnej demonstracji w Trypolisie.

Wczoraj wieczorem Saif al-Islam al Kaddafi oświadczył, że wygasło dwutygodniowe ultimatum rządu jego ojca dla opozycji i władze szykują się do dużej ofensywy militarnej. Wojsko Kaddafiego już zapowiada plany zdobycia Adżdabiję i twierdzę rebeliantów - Bengazi. W tym mieście jest siedziba Narodowej Rady Tymczasowej. Ponadto libijskie władze wysłały sms-y do mieszkańców tych miast. Miasto Adżdabija: bądź szczęśliwe, gdyż dzień wyzwolenia jest bliski. Nieszczęśliwe masy Bengazi: bądźcie przygotowane na szczęście, gdyż dzień wyzwolenia wkrótce nadejdzie - głoszą wiadomości tekstowe.

Jak podaje serwis Debkafile, prowadzone są dyskretne negocjacje z Kaddafim, by powstrzymał się od ofensywy lądowej na Wschodnią Libię. Negocjację prowadzi na prośbę państw zachodnich egipska rada wojskowa, premier Grecji Jeorios Andreas Papandreu i nie ujawniona grupa dyplomatów z Wiednia. Negocjatorzy mieli zaoferować, że w zamian za oszczędzenie Bengazi i innych miast w Cyrenajce, powstańcy złożą broń w zachodniej i środkowej Libii, zaprzestaną demonstracji i pozwolą na normalne funkcjonowanie instalacji naftowych. Wykonanie porozumienia miałoby być nadzorowane przez egipskich obserwatorów wojskowych.

W zamian za zgodę na negocjacje, Kaddafi miał zażądać, by NATO zobowiązało się do powstrzymania się od interwencji wojskowej w Libii. Sekretarz Generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen potwierdził we wtorek, że NATO nie będzie interweniować. Nastąpiło to po tym, jak widziano rządowe samoloty libijskie lecące do Kairu, Aten i Wiednia.

Na szczycie UE dotyczącym sytuacji w Libii kanclerz Niemiec ogłosiła, że rząd niemiecki nie uznaje już Kaddafiego za partnera do rozmów w Libii. Kierujące pracami UE Węgry zapowiedziały zamrożenie aktywów koncernów naftowych i gazowych.

Zaprzestaniem wspierania walki z międzynarodowym terroryzmem i nielegalną imigracją zagroził UE Muammar Kaddafi. Libijskie władze uwolniły roje holenderskich żołnierzy (w tym kobietę) przetrzymywanych w Syrcie od 3 marca. Holendrzy wpadli w ręce reżimowej armii zaraz po tym jak ich helikopter wylądował w mieście, w czasie ewakuacji cywilów.

Przeczytaj poprzedni

oraz kolejny raport

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Wojna domowa w Libii