Przejdź do zawartości

2011-03-07: The Journal of Cosmology: odkryto pozaziemskie formy życia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 7 marca 2011
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Obraz z mikroskopu elektronowego fragmentu meteorytu ALH84001 struktur będących hipotetycznymi skamieniałościami form życia

Odkryto dowody na istnienie życia w kosmosie.

Naukowiec pracujący w amerykańskiej agencji kosmicznej NASA odkrył obce formy życia. Badając meteoryty natrafił na skamieniałe mikroorganizmy i twierdzi, że nie pochodzą one z Ziemi.

Artykuł odkrywcy doktora Richarda Hoovera, opublikowany w ub. piątek w internetowym wydaniu naukowego pisma "The Journal of Cosmology", uznano za kontrowersyjny, ponieważ może zawierać dowód na istnienie życia pozaziemskiego. Richard B. Hoover, astrobiolog z należącego do NASA - Centrum Lotów Kosmicznych imienia George'a C. Marshalla w Alabamie specjalizuje się w badaniach mikroorganizmów zdolnych do przetrwania w ekstremalnych warunkach, takich jak gejzery, lodowce i wieczna zmarzlina, odkrył na bardzo rzadko występujących meteorytach tzw. chondrytach węglistych typu CI1 skamieliny mikroorganizmów, podobnych do tych występujących na naszej planecie.

Ślady skamielin znalazł rozłupując meteoryt i następnie analizując próbki za pomocą mikroskopu elektronowego.

Jeśli badania doktora Hoovera okażą się prawdą, mogą rzucić nowe światło dla teorii o początku życia na Ziemi i potwierdzić, że życie we Wszechświecie występuje stosunkowo często, a na Ziemię mogło zostać przyniesione przez komety, meteoryty lub inne obiekty pochodzenia kosmicznego.

Odkrycie Hoovera nie jest pierwsze, bowiem w 1996 roku naukowcy zaprezentowali liczący 4 mld lat znaleziony na Antarktydzie meteoryt ALH84001, który miał pochodzić z Marsa i zawierać skamieniały mikroorganizm. Odkrycie zaprezentowane na konferencji prasowej w Waszyngtonie, wywołało dużą sensację, ale okazało się, że dowody na istnienia pozaziemskich mikroorganizmów nie są wystarczające i przekonujące.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]