Przejdź do zawartości

2011-03-05: Sytuacja w Libii - 5 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 marca 2011
     Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Niejasna sytuacja
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Powstanie w Libii (2011)
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Bitwa o Az-Zawiję

Po Tunezji i Egipcie, w kolejnych krajach arabskich pojawiły się zamieszki. Demonstrujący domagają się zmian, w tym obalenia przywódców, uważanych za autorytarnych.

Libia[edytuj | edytuj kod]

Około godz. 6 rano (godz. 7 czasu polskiego) siły Kaddafiego rozpoczęły szturm Az-Zawiji. W operacji udział wzięły setki żołnierzy oraz czołgi. Po kilku godzinach intensywnych walk rebelianci zdołali odeprzeć podobny atak. Czołgi sił libijskich atakowały wg świadków obiekty i budynki cywilne. Ostrzelano 40 samochodów cywilnych. W mieście nie było dziennikarzy, więc media powoływały się na dane świadków bitwy. Wg lekarzy w natarciu zginęło ponad 30 ludzi, w większości cywile, a 150 odniosło rany. Popołudniu wojsko libijskie ponowiło atak. Rebeliantów ostrzeliwało 35 czołgów, za którymi operowała piechota.

Rano było spokojnie w Ras al-Unuf, które dzień wcześniej po jednodniowej bitwie zostało zdobyte przez rebeliantów. Jedynym incydentem było ostrzelanie przez rebeliantów do krążącego nad miastem helikoptera. Jednak popołudniu doszło tam do starć. Wczoraj wieczorem rebelianci zdobyli miasto Ras al-Unuf. W walkach zginęło dwóch rebeliantów, a 24 zostało rannych. W czasie walk do samosądów doszło wśród wojsk Kaddafiego. Przeprowadzono egzekucje 20 żołnierzy, którzy odmówili wykonania rozkazu strzelania do rebeliantów.

W południe do walk doszło w Syrcie, rodzinnym mieście Kaddafiego, kontrolowanym przez lojalistów.

Do bazy NATO na Krecie dziś wpłynęły dwa duże okręty desantowe. Obie jednostki przybyły na Morze Śródziemne z lotniskowcem atomowym USS Enterprise, który pozostał w morzu. Łącznie jednostki mają na pokładzie ok. 4 tys. osób, w tym marines. Dwa dni wcześniej do kreteńskiej bazy przybyło 400 marines - poinformował rzecznik bazy Paul Farley.

Libia to kraj, w którym dwie trzecie 6,5-milionowej populacji, żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. W kraju notuje się 30% bezrobocie, warunki bytowe stoją na bardzo niskim poziomie. Muammar Kadafi po ustąpieniu Fidela Castro na Kubie i śmierci prezydenta Gabonu Omara Bongo w 2009, jest najdłużej rządzącym przywódcą na świecie.

Inne kraje[edytuj | edytuj kod]

W Jemenie zrezygnował dziś Hashid Abdullah al-Ahmar, minister młodzieży i sportu. Wczoraj w mieście Semla żołnierze otworzyli ogień do tłumu zabijając dwie osoby i raniąc 9 innych.

Obecne wydarzenia w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, komentatorzy nazywają przełamaniem strachu i arabską Wiosną Ludów. Sytuacja porównywana jest nawet do transformacji w Europie po 1989 roku. Podłoże protestów społecznych w krajach arabskich jest takie samo - kraje te znajdują się na początku drugiej dekady XXI wieku w podobnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Przeczytaj poprzedni raport

oraz kolejny raport

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Rewolucja w Libii