2011-02-26: Zamieszki w krajach arabskich - 26 lutego 2011
- 2019-09-20: Nie żyje Zajn al-Abidin ibn Ali
- 2013-07-04: Egipt: odsunięcie od władzy prezydenta Muhammada Mursiego
- 2011-11-28: Ryzyko wojny domowej w Syrii, sąsiednie kraje mobilizują armie
- 2011-05-25: Jemen: wzmożone walki po zapowiedzi przedterminowych wyborów przez prezydenta
- 2011-04-20: Reporter Tim Hetherington zginął w Libii
Po Tunezji i Egipcie, w kolejnych krajach arabskich pojawiły się zamieszki. Demonstrujący domagają się zmian, w tym obalenia przywódców, uważanych za autorytarnych.
Libia
[edytuj | edytuj kod]Stany Zjednoczone zablokowały wszystkie aktywa majątkowe w USA libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego i jego czworga dzieci - trzech synów i córki. Barack Obama podpisał wczoraj wieczorem dekret wprowadzający sankcje wobec Libii.
Dziś kontynuowana jest ewakuacja osób uciekających z Libii. Na Maltę przybyła fregata brytyjskiej marynarki wojennej na pokładzie której znajdowało się 207 osób.
- Wydaje się, że Muammar Kadafi przestał kontrolować to, co dzieje się w Libii stwierdził Silvio Berlusconi. Wcześniej syn Kaddafiego zapewniał, że pogłoski o tysiącach ofiarach bombardowaniach Trypolisu i Bengazi to jakiś żart, a w kraju znów zapanował spokój. Minister obrony Włoch Ignazio La Russa oświadczył, że włosko-libijski traktat o walce z nielegalną imigracją, zawarty w 2008 roku przez Silvio Berlusconiego i Muammara Kadafiego, nie jest już ważny. Wówczas zawarto również traktat o przyjaźni między krajami.
Saif al-Islam Kadaf, syn dyktatora wyraził nadzieje na rozpoczęcie dziś negocjacji z demonstrantami.
Miasto Zawija znajduje się w rękach powstańców po tym, jak wojsko zmieniło front. Przed tym w nocy, siły rządowe otworzyły tam ogień do rebeliantów. Walki wybuchły ponownie w Misracie, kontrolowanej przez demonstrantów. W pobliżu miasta Sabratha, wojsko otworzyło ogień do demonstrantów. Podobne wydarzenia miały miejsce w Surmanie.
W stolicy walki toczyły się w dzielnicy Ghut Ashaal. Zabito kilku demonstrantów. W stolicy odcięto elektryczność. Wielka Brytania zamknęła swoją ambasadę w Trypolisie.
Po obaleniu władzy w Bengazi spontanicznie powstały rady zarządzające, w skład których wchodzą prawnicy, nauczyciele i lekarze, którzy przejęli zarządzanie miastem. W radach uczestniczą też kobiety. Rady zorganizowały oczyszczanie miasta, zarządzanie ruchem ulicznym i uporządkowały arsenał broni znajdujący się w rękach mieszkańców miasta. Do pracy wraca sektor finansowy, otwierane są banki, ustawiają się do nich kolejki. Powstały też siły bezpieczeństwa, na wypadek powrotu ludzi Kadafiego. Według Leili Fadel z Washington Post, komitety powstały tak szybko i sprawnie, gdyż mieszkańcy Bengazi mieli czas obserwować i wyciągnąć wnioski z powstań w Tunezji i Egipcie. Na obszarach kontrolowanych przez buntowników powstają nowe media: gazety, stacje radiowe i portale internetowe. Były sekretarz sprawiedliwości Mustafa Mohamed Abud Al Jeleil rozpoczął tworzenie rządu tymczasowego w Bengazi. Powiedział, że Kaddafi odpowiada za zbrodnie w kraju.
Na granicy z Tunezją stacjonują afrykańscy najemnicy. Odbierają oni uchodźcom telefony komórkowe i karty pamięci aparatów fotograficznych, by zapobiec wydostaniu się z Libii zdjęć, pokazujących stosowanie siły wobec demonstrantów.
Po południu prezydent Wenezueli Hugo Chavez, przyznał, że jeszcze nie nie rozmawiał z Muammarem Kadafim. Powiedział, że nie pochwala wszystkich decyzji libijskiego lidera, ale popiera libijski rząd.
Libia to kraj, w którym dwie trzecie 6,5-milionowej populacji, żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. W kraju notuje się 30% bezrobocie, warunki bytowe stoją na bardzo niskim poziomie. Muammar Kadafi po ustąpieniu Fidela Castro na Kubie i śmierci prezydenta Gabonu Omara Bongo w 2009, jest najdłużej rządzącym przywódcą na świecie.
Bahrajn
[edytuj | edytuj kod]Do dymisji podało się czterech ministrów. Teki oddali minister zdrowia Faisal Al-Hamar, minister spraw wewnętrznych Sheikh Ebrahim Al-Khalifa, doradca króla Sheikh Ahmed Al-Khalifa i minister elektryczności i wody Fahmi Al-Jowder.
Do Bahrajnu wrócił lider szyickiej opozycji bahrajńskiej Hasan Muszaima. Zażądał od króla przeprowadzenia reform.
W sobotę wielotysięczna demonstracja domagała się ustąpienia króla. Następnie ludzie przeszli przed siedzibę premiera, domagając się ustąpienia rządu.
Egipt
[edytuj | edytuj kod]W nocy z piątku na sobotę doszło do kolejnej demonstracji w Egipcie. Manifestanci domagają się dalszych reform oraz powołania nowego rządu. Przeciwko protestującym użyto pałek, paralizatorów, oddano strzały ostrzegawcze w powietrze.
Algieria
[edytuj | edytuj kod]Stu demonstrantów zostało rozproszonych przez policję rano w Algierze, kiedy rozpoczynali demonstracje. Na Placu Męczenników, skąd miała wyruszyć antyrządowa demonstracja pojawili się zwolennicy urzędującego prezydenta Abdelaziza Boutefliki.
Tunezja
[edytuj | edytuj kod]W Tunisie przed siedzibą MSW manifestowało 300 osób. Ludzie zostali rozproszeni przed policję. W starciach zginęły trzy osoby, 100 aresztowano. Demonstranci wobec których użyto gazu łzawiącego, domagają się ustąpienia rządu pod kierownictwem Mohammeda Gannuchiego.
Obecne wydarzenia w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, komentatorzy nazywają przełamaniem strachu i arabską Wiosną Ludów. Sytuacja porównywana jest nawet do transformacji w Europie po 1989 roku. Podłoże protestów społecznych w krajach arabskich jest takie samo - kraje te znajdują się na początku drugiej dekady XXI wieku w podobnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.
Przeczytaj poprzedni
oraz kolejny raport
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Wiec w Egipcie - wojsko użyło siły – konflikty.wp.pl, 26 lutego 2011
- Berlusconi: Kaddafi przestał kontrolować sytuację – tvn24.pl, 26 lutego 2011
- Lider opozycji wrócił do kraju - rozpali protesty na nowo? – konflikty.wp.pl, 26 lutego 2011
- Policja rozproszyła kolejną manifestację w Tunezji – konflikty.wp.pl, 26 lutego 2011
- Libia: Siły bezpieczeństwa strzelają do demonstrantów – gazeta.pl, 26 lutego 2011