2011-02-20: Protesty w krajach arabskich - 20 lutego 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 20 lutego 2011
Państwa ogarnięte zamieszkami

Po Tunezji i Egipcie, w kolejnych krajach arabskich pojawiły się zamieszki. Demonstrujący domagają się zmian, w tym obalenia przywódców, uważanych za autorytarnych.

Tysiące ludzi gromadzi się od wczoraj się na głównym placu w Algierze - stolicy Algierii, jednak nie są w stanie przejąć nad nim kontroli.

Wczoraj w Dżibuti miały miejsce protesty podczas których aresztowano wszystkich przywódców partii opozycyjnych. Ludzie domagają się tam dymisji prezydenta Ismaila Omara Guelleha, rządzącego od 1999.

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Protesty w Libii (2011)

Tymczasem niejasna sytuacja panuje w Libii. Wczoraj popołudniu doszło tam do masakry ludzi biorących udział w pogrzebie ofiar z piątku. Oficjalne meldunki podają, że zginęło 15 osób, jednak ofiar może być znacznie więcej. Poza ofiarami śmiertelnymi jest wielu rannych, wśród nich także dzieci.

W libijskim mieście Bajda terroryści z ugrupowania Islamski Emirat Barki wzięli zakładników. Zakładników pojmano podczas starć, które miały miejsce w ostatnich dniach, a porywacze domagają się zniesienia stanu wyjątkowego wprowadzonego przez siły bezpieczeństwa. W przeciwnym razie zakładnicy zostaną zabici - powiedział rozmówca AFP.

Wg Human Rights Watch od 15 lutego w Libii śmierć poniosły 104 osoby. Jednak przedstawiciel placówki medycznej w Bengazi twierdzi, że tylko tam trafiło 200 zabitych. Protesty i starcia z siłami bezpieczeństwa prowadzone są przeciwko przywódcy libijskiemu, którym jest Muammar Kadafi, rządzący krajem od 42 lat.

Na ulice marokańskich miast - Rabatu i Casablanki - w niedzielę wyszło 3 tys. ludzi. Manifestanci domagają się zmiany konstytucji, demokratycznych przemian, oraz rozwiązania rządu i parlamentu. Protest został zorganizowany za pośrednictwem Facebooka przez grupę o nazwie Ruch na rzecz Zmian 20 Lutego. Pierwsze wystąpienia w Maroku odbyły się 30 stycznia. Wówczas władze wprowadziły subsydia na import żywności.

Obecne wydarzenia w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, komentatorzy nazywają przełamaniem strachu i arabską Wiosną Ludów. Sytuacja porównywana jest nawet do transformacji w Europie po 1989 roku. Podłoże protestów społecznych w krajach arabskich jest takie samo - kraje te znajdują się na początku drugiej dekady XXI wieku w podobnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Przeczytaj poprzedni

oraz kolejny raport

Źródła[edytuj | edytuj kod]