Przejdź do zawartości

2011-02-09: Piractwo: uprowadzono dwa tankowce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 9 lutego 2011

Somalijscy piraci uprowadzili dwa supertankowce. W międzyczasie uwolnili także rybacki kuter. Obecnie przetrzymują ok. 40 jednostek pływających.

Wczoraj w ręce piratów wpadły dwa tankowce: włoski tankowiec Savina Caylyn oraz grecki Irene SL. Pierwszy z nich porwano około 500 mil morskich od wybrzeży Indii i około 800 mil od wybrzeży Somalii. Na włoskiej jednostce jest 22 marynarzy - 17 Indusów i pięciu Włochów. Tankowiec transportował ropę naftową z Sudanu do portu Pasir Gudang w Malezji.

Drugi ze statków został porwany u wybrzeży Omanu. Na pokładzie znajduje się 25 marynarzy - siedmiu Greków, 17 Filipińczyków oraz Gruzin. Statek z ok. 270 tys. ton ropy naftowej płynął z Kuwejtu do Stanów Zjednoczonych. Teraz obie jednostki kierują się ku pirackim portom w Somalii.

Uprowadzenie przez piratów greckiego tankowca z dwoma milionami baryłek kuwejckiej ropy dla USA, dokonane na jednym z głównych szlaków morskich, oznacza istotną zmianę, jeśli chodzi o wpływ kryzysu związanego z piractwem na Oceanie Indyjskim. Jeśli piractwo na Oceanie Indyjskim nie osłabnie, zaszkodzi to tym kluczowym szlakom żeglugowym, poważnie zakłócając transport ropy do USA i innych rejonów świata
- dyrektor Intertanko, Joe Angelo

Tymczasem dziś piraci uwolnili południowokoreański statek rybacki Keummi 305, przetrzymywany od 9 października 2010. Nie podano okoliczności uwolnienia jednostki z 43-osobową załogą oraz informacji czy piratom zapłacono okup.

Obecnie somalijscy piraci przetrzymują ok. 40 statków. Wśród nich jest niemiecki Beluga Nomination, którego kapitanem jest Polak. Statek został porwany 22 stycznia. Cztery dni później doszło do niedanej próby jego odbicia, podczas której zginęło 3 marynarzy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Kalendarium działań somalijskich piratów