Przejdź do zawartości

2011-02-08: Warszawa: sześciolatki w szkole

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 9 lutego 2011

Jeszcze tylko w tym roku rodzice sześciolatków mają wybór, czy posłać dziecko do pierwszej klasy, czy do oddziału przedszkolnego. Przygotowanie przedszkolne będzie prowadzone głównie w szkołach. W Warszawie jedynie 16 szkół podstawowych nie będzie miało oddziałów przedszkolnych. W roku szkolnym 2012/13 rodzice już nie będą mieli wyboru - wszystkie sześciolatki trafią do pierwszej klasy. "Wtedy w podstawówkach spotkają się dwa roczniki dzieci. A to oznacza, że w kolejnych latach trudniej będzie im się dostać do dobrych gimnazjów, liceów i na studia" - stwierdziła Jolanta Liszpyc, dyrektor Biura Edukacji.

Na Mokotowie przewiduje się utworzenie 1,3 tys. miejsc w szkołach przy 1583 dzieciach zameldowanych w dzielnicy. W odniesieniu do przedszkoli: na Ochocie na 584 zameldowanych sześciolatków jest 506 miejsc w przedszkolach, na Żoliborzu na 337 dzieci 288 miejsc, a na Pradze-Południe na 1465 maluchów z rocznika 2005 tylko 408 miejsc. W tej ostatniej dzielnicy urzędnicy oszacowali, że reszta dzieci trafi do szkół - w równej części do klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych. Kilka przedszkoli przyjmie też dzieci sześcioletnie na Bemowie, Bielanach, Włochach i Woli. Przedszkola nie będą przyjmowały sześciolatków w Białołęce, Wilanowie, Wawrze, na Targówku i Ursynowie.

Urzędnicy miejscy oszacowali, że 51% (7,75 tys.) sześciolatków trafi do klas pierwszych. "Na razie planujemy tyle samo miejsc w pierwszych klasach, ile w oddziałach przedszkolnych. Ale w trakcie rekrutacji będziemy weryfikować te liczby. To są plany, a jakie będą realia, zdecydują rodzice. Może być tak, że szkoła planuje dwie klasy pierwsze dla sześciolatków i jeden oddział przedszkolny, ale rodzice wybiorą inaczej. I trzeba będzie utworzyć dwa oddziały przedszkolne i jedną klasę pierwszą" - stwierdziła Beata Murawska, wicedyrektor Biura Edukacji.

Elektroniczna rekrutacja dla sześciolatków rozpocznie się 9 marca. "Na złożenie podania w szkole tzw. pierwszego wyboru rodzice będą mieć czas między 9 a 28 marca. Zapisy będą odbywały się przy wsparciu elektronicznego systemu" – komentuje Jolanta Lipszyc.

Urzędy dzielnic zaplanowały spotkania informacyjne dla rodziców. 22 stycznia kilkudziesięciu rodziców sześciolatków z Bemowa spotkało się w Zespole Szkół przy ul. Irzykowskiego. Konferencje dzielnicowe odbyły się również w Szkole Podstawowej nr 25 przy ul. Grzybowskiej oraz Szkole Podstawowej nr 163 przy ul. Osieckiej 28/3 (8 lutego). Śródmieście zorganizuje „Szkołolandię”. "Spotkanie będzie miało formę targów edukacyjnych. Każda śródmiejska szkoła będzie miała swoje stoisko. Rodzice będą mogli lepiej poznać nasze placówki, porozmawiać z osobami, które w nich pracują" - poinformował Andrzej Wyrozembski, naczelnik Wydziału Oświaty w dzielnicy Śródmieście. Na Ursynowie i Woli rodzice sześciolatków spotkają się 10 marca, a w Wilanowie 12 marca.

Praga-Południe, spotkanie w Szkole Podstawowej nr 163 przy ul. Osieckiej 28/32

[edytuj | edytuj kod]

Na zdjęciach poniżej: Marzenna Adamiak, naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Praga-Południe oraz Ewa Kosiorek, doradca metodyczny w zakresie edukacji wczesnoszkolnej dla Dzielnicy Praga-Południe.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości