Przejdź do zawartości

2011-02-07: Walki na granicy tajsko-kambodżańskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 7 lutego 2011
Azja
Świątynia Preah Vihear
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Czwarty dzień dochodzi do starć między żołnierzami Tajlandii i Kambodży na granicy tych państw. Do tej pory zginęło sześć osób, kilkanaście zostało rannych. Sprawą zaniepokojone jest ONZ.

Walki trwają od piątku na spornym odcinku granicy w pobliżu wokół świątyni Preah Vihear. Pierwszego dnia walk (4 II) zginęło dwóch kambodżańskich wojskowych oraz cywil. Następnego dnia poległ tajski żołnierz, a 13 zostało rannych w niedzielną noc. Media donoszą o dwóch kolejnych ofiarach.

Po sobotnich walkach wprowadzono zawieszenie broni, które natychmiast złamano. W rejonie walk słychać nadal strzały z broni maszynowej i artylerii.

Wybuchem walk na granicy zaniepokojony jest sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Zaapelował on do stron konfliktu o zawieszenie broni.

Przyczyną wybuchu walk jest aresztowanie siedmiu obywateli Tajlandii, w grudniu 2010. Tajlandczycy którzy weszli na sporne terytorium. Dwóch z nich 1 lutego kambodżański sąd skazał za szpiegostwo.

To najpoważniejsze walki między oba krajami od 3 kwietnia 2009. Wówczas w starciu zginęło dwóch żołnierzy kambodżańskich oraz jeden żołnierz tajlandzki, a siedmiu Tajlandczyków zostało rannych. W październiku 2008 także doszło do walki pod Preah Viher, w której zginęli dwaj żołnierze Kambodży.

Świątynia Preah Vihear, która jest sporem państw zbudowana została w XI wieku, na szczycie wzgórza (525 m n.p.m). W 1954 została zajęta przez wojsko tajlandzkie, po wycofaniu się przez wojska francuskie z Kambodży. Po interwencji Kambodży w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze, w 1962 Preah Vihear został przyznany Kambodży. 2 lipca 2008 za inicjatywą Kambodży wpisano Preah Vihear na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości, co wznieciło spór o świątynię. Oba kraje w październiku 2008 rozmieściły w spornym rejonie dodatkowe wojska.

Źródła[edytuj | edytuj kod]