Przejdź do zawartości

2011-02-08: Czwarty dzień wymiany ognia między Tajlandią a Kambodżą

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 8 lutego 2011
Azja
Wzgórze ze świątynia Preah Vihear
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Zaognia się sytuacja na granicy tajlandzko-kambodżańskiej. Kolejny dzień z rzędu, słychać strzały z karabinów maszynowych i dział. Dzieje się tak mimo trwających rozmów obu stron i wielokrotnie ogłaszanego zawieszenia broni. Mówi się o wielu ofiarach wojskowych i cywilnych.

Agencja prasowa Xinhua donosi, że mimo trwających negocjacji słychać wymianę ognia na pograniczu Tajlandii i Kambodży, na spornej ziemi niedaleko XI wiecznej świątyni Praeh Vihear, przyznanej Kambodży przez ONZ w 1962 roku (nie określając jednak przynależności ziem w pobliżu świątyni).

Doniesienia mówią o wielu ofiarach po obu stronach, zarówno cywilnych jak i wojskowych. Mówi się też o ucieczce mieszkańców z terenów starć wojsk obu krajów. Świątynia jest strzeżona przez wojsko, ale domy w jej pobliżu zostały opuszczone przez mieszkańców.

Pierwszego dnia walk (4 II) zginęło dwóch kambodżańskich wojskowych oraz cywil. Następnego dnia poległ tajski żołnierz, a 13 zostało rannych w niedzielną noc. Media donoszą o dwóch kolejnych ofiarach.

Premier Kambodży Hun Sen wezwał w poniedziałek Radę Bezpieczeństwa ONZ, by rozważyła możliwość wysłania żołnierzy sił pokojowych na sporną granicę między Kambodżą a Tajlandią. W poniedziałek sytuacja uspokoiła się, ale nad granicę przyjeżdżają kolejne transporty wojska, aby wzmocnić oddziału już tam stacjonujące. Hun Sen twierdzi, że poniedziałkowe starcie wywołali tajlandzcy żołnierze, którzy otworzyli ogień, kiedy zbliżyli się do spornej granicy, by zabrać ciała poległych kolegów.

Tajlandzka armia podała w poniedziałek, że rano miejscowego czasu doszło do wymiany ognia artyleryjskiego, w której rannych zostało ponad 10 tajlandzkich żołnierzy. Rzecznik rządu Tajlandii powiedział, że jego kraj może wytłumaczyć powody starcia Radzie Bezpieczeństwa. Tajlandia ma ponoć jedynie korzystać z prawa do samoobrony.

Napięcie wzrosło pod koniec grudnia, gdy siedmiu Tajlandczyków, którzy weszli na sporne terytorium, zostało aresztowanych. Dwóch spośród nich, w tym były przywódca rojalistycznego ruchu "Źółtych Koszul" zostało skazanych w Phnom Penh na karę więzienia za szpiegostwo.

To najpoważniejsze walki między obu krajami od 3 kwietnia 2009. Wówczas w starciu zginęło dwóch żołnierzy kambodżańskich oraz jeden żołnierz tajlandzki, a siedmiu Tajlandczyków zostało rannych. W październiku 2008 także doszło do walki pod Preah Viher, w której zginęli dwaj żołnierze Kambodży.

Świątynia Preah Vihear, o którą toczy się spór, zbudowana została w XI wieku, na szczycie wzgórza (525 m n.p.m). W 1954, po wycofaniu się francuskich władz kolonialnych z Kambodży, zajęły ją wojska tajlandzkie. Po interwencji Kambodży w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze, w 1962 obiekt przyznano Kambodży. 2 lipca 2008 z inicjatywy Kambodży wpisano Preah Vihear na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości, co zaostrzyło spór o świątynię. Oba kraje w październiku 2008 rozmieściły w spornym rejonie dodatkowe wojska.

Źródła[edytuj | edytuj kod]