2011-01-26: USA: 2 miliardy dolarów na tworzenie otwartych zasobów edukacyjnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 26 stycznia 2011

Według informacji zawartych w portalu amerykańskiego Departamentu Pracy rząd USA 20 stycznia 2011 r. ogłosił konkurs grantowy na tworzenie otwartych zasobów edukacyjnych z budżetem 2 miliardów USD do wykorzystania w ciągu 4 lat trwania programu. Warunkiem koniecznym jest opublikowanie materiałów opracowanych w ramach grantu na wolnej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa. Zdaniem Bona Novec, profesora prawa i dyrektora Open Government Initiative, decyzja Departamentu Pracy i Departamentu Edukacji o zastosowaniu całkowicie wolnej licencji to kolejny krok w kierunku otwartych praktyk grantowych i tym samym sposób na zapewnienie wszystkim obywatelom dostępu do edukacji wyższej i kursów doskonalenia zawodowego.

Pierwsza transza grantu, przypadająca na 2011 rok, to 500 milionów USD. O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie amerykańskie instytucje szkolnictwa wyższego publiczne i prywatne, edukacyjne nonprofit z listy akredytowanych przez amerykański Departament Edukacji. Aplikacje można składać do 21 kwietnia 2011.

Celem grantu jest dostarczenie społeczności akademickiej środków na rozszerzenie i poprawę jakości programów kształcenia i szkolenia zawodowego. Decyzja rządu USA wspiera politykę prezydenta Obamy, który zakłada, że do 2020 roku amerykańskie uczelnie ukończy najwyższy z dotychczasowych odsetek absolwentów, przyczyniając się tym do zwiększenia poziomu wykształcenia przyszłych pracowników.

Źródła[edytuj | edytuj kod]