2010-12-26: Muzułmanie w Hiszpanii oskarżyli nauczyciela o rasizm bo wspomniał o szynce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 26 grudnia 2010
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

W hiszpańskiej szkole średniej, muzułmański uczeń poczuł się urażony, gdy nauczyciel na lekcji geografii wspomniał o klimacie w górach Sierra Nevada, dodając że dzięki niemu można wyrabiać tradycyjne dla tamtego regionu szynki.

Muzułmanin zwrócił się do nauczyciela z prośbą, żeby nie mówił więcej o szynce, bo jego religia zabrania mu jeść wieprzowiny, a nawet o niej słuchać. Nauczyciel skwitował, że nie interesuje go czyjaś dieta a jeszcze mniej jaką kto wyznaje religię. Dodał, że w klasie jest trzydziestu uczniów i nie powinno być tak, żeby dwudziestu dziewięciu musiało się dostosowywać do jednego. Na zakończenie wspomniał, że jeżeli uczeń nie zgadza się z tokiem nauczania w szkole, to może przenieść się do innej. Rodzina chłopaka, dowiedziawszy się całym o zajściu zawiadomiła policję i prokuraturę, oskarżając nauczyciela o rasizm i ksenofobię. Po przeprowadzeniu krótkiego dochodzenia prokuratura zamknęła jednak sprawę, argumentując że do przestępstwa nie doszło, a uczeń zachował się w sposób niedopuszczalny próbując wpłynąć na treści nauczane w szkole, narzucając swój światopogląd nauczycielowi i pozostałym uczniom.

W leżącym na południu Hiszpanii paśmie gór Sierra Nevada panuje suchy i zimny klimat, który sprzyja wyrabianiu tradycyjnych suszonych szynek. W jej wyrobie przoduje miejscowość Trevélez.

Źródła[edytuj | edytuj kod]