Przejdź do zawartości

2010-12-21: OBWE o wyborach, stłumieniu protestów i zatrzymanych na Białorusi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 21 grudnia 2010
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie opublikowała swój raport w którym oceniła negatywnie przebieg wyborów prezydenckich przeprowadzonych na Białorusi.

Te wybory nie zdołały zapewnić Białorusi nowego startu, którego potrzebuje

—Tony Lloyd

W raporcie, którego szczegóły ujawnił na specjalnej konferencji prasowej Tony Lloyd, europoseł i przewodniczący misji obserwatorów OBWE podczas wyborów prezydenckich na Białorusi, udokumentowano szereg nieprawidłowości dotyczących procesu wyborczego. Zastrzeżenie obserwatorów wzbudził przede wszystkim proces liczenia głosów, według ekspertów "pogorszył się on w trakcie liczenia głosów" i w niemal połowie został przez nich określony jako "zły" lub "bardzo zły" ze względu na jego "małą przejrzystość".

Znalazłem się w grupie osób, które były spychane przez milicję. Udało mi się odskoczyć na schody i wrócić do hotelu

—Paweł Poncyliusz

Duży wpływ na ocenę wyborów miały miejsce wieczorne zajścia na Placu Październikowym w Mińsku, gdzie specjalne oddziały białoruskiej milicji OMON brutalnie spacyfikowały kilkudziesięciotysięczną demonstrację zwolenników kandydatów opozycyjnych wobec urzędującego prezydent Aleksandra Łukaszenki. Według Pawła Poncyliusza, polskiego posła i obserwatora z ramienia OBWE, wydarzenia w Mińsku były "bezprecedensowe" i w znacznym stopniu zaważyły na ostatecznym wydźwięku raportu obserwatorów. Poncyliusz, który był osobistym świadkiem zajścia stwierdził, że nie można wykluczyć prowokacji. Jego uwagę zwrócił fakt, że agresywnie zachowujące się osoby w tłumie demonstrantów osoby, ubrane była "bardziej po wojskowemu". Stwierdził także, że sama akcja pacyfikacji demonstracji, która miała miejsce tuż pod oknami hotelu, w którym mieszkali międzynarodowi goście - dziennikarze i obserwatorzy, była kompletną ignorancją a OMON zaatakował również zagranicznych gości zgromadzonych przed hotelem. Funkcjonariuszy szczególnie miał rozjuszyć fakt filmowania i fotografowania aresztowanych i wleczonych po ziemi ludzi.

Policja powinna towarzyszyć reporterom, którzy relacjonują zdarzenia, a nie bić ich czy zastraszać, niszczyć ich materiały i wsadzać ich do więzienia

—Dunja Mijatović

Wypowiadająca się w imieniu OBWE przedstawicielka do spraw wolności mediów Dunja Mijatović, wydała oświadczenie, w którym wezwała władze Białorusi do natychmiastowego uwolnienia wszystkich dziennikarzy, którzy zostali zatrzymani w trakcie demonstracji. Według informacji stowarzyszenia białoruskich dziennikarzy zatrzymano ich co najmniej dwudziestu. Mijatović zaznaczył, że służby powinny dziennikarzom towarzyszyć i chronić ich, a nie bić i zatrzymywać. Zauważyła także, że wieczorna agresja milicji wobec przedstawicieli mediów "zniszczyło wszystkie oznaki (wcześniejszego) postępu".

Źródła[edytuj | edytuj kod]