Przejdź do zawartości

2010-12-17: Bijatyka w ukraińskim parlamencie po wszczęciu postępowania karnego wobec Tymoszenko

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 17 grudnia 2010
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Do regularnej bitwy doszło w ukraińskim parlamencie pomiędzy posłami Bloku Julii Tymoszenko i przedstawicielami Partii Regionów.

Przed bójką ktoś wyłączył światło na sali obrad. Jednemu z moich kolegów z frakcji ktoś rozbił głowę krzesłem. Inny ma złamaną rękę, zabrała go karetka. Ludzie z Partii Regionów to zwierzęta. Następnym razem zaatakują z nożami.

Andrij Szewczenko

Zarzewiem konfliktu, który miał miejsce w czwartek, stała się blokada mównicy przez posłów z Bloku Julii Tymoszenko, którzy w ten sposób chcieli okazać swój sprzeciw wobec represji politycznych, którymi ich zdaniem poddawana jest liderka partii. Posłowie Partii Regionów początkowo opuścili salę obrad, po pewnym czasie pojawili się jednak na niej ponownie z zamiarem siłowego odbicia mównicy. Podczas brutalnej konfrontacji w czasie której do walki użyto pięści i krzeseł, kilku deputowanych zostało na tyle poważnie poszkodowanych, że musieli opuścić salę obrad na noszach, niektórzy trafili do szpitala. W zajściu uczestniczyło 70 posłów, około 40 z Partii Regionów i około 30 z Bloku Tymoszenko. Po zajściu budynek Rady Najwyższej w proteście opuścili pozostali posłowie Bloku wraz z dziennikarzami. Deputowani Partii Regionów pozostali w parlamencie na noc.

Wobec Julii Tymoszenko dzień wcześniej zostało podjęte postępowanie karne, w którym postawiono jej zarzuty "nadużycia stanowiska z poważnymi konsekwencjami" w czasie gdy była premierem. Chodzi o sprawę odsprzedaży Japonii praw do emisji dwutlenku węgla za kwotę 300 milionów dolarów. Pieniądze miały zostać przeznaczone w całości na ochronę środowiska, jednak z powodu kryzysu gospodarczego zostały wykorzystane na inne potrzeby.

Źródła[edytuj | edytuj kod]