2010-12-06: Irak: kolejny krwawy zamach na chrześcijan

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 6 grudnia 2010

W nocy z 4 na 5 grudnia nieznani sprawcy zamordowali w bagdadzkiej dzielnicy Baladiyat starsze chrześcijańskie małżeństwo. W związku z dramatyczną sytuacją irackich chrześcijan para przygotowywała się do przeprowadzki na północ kraju.

Napastnicy zastrzelili swoje ofiary w ich własnym domu, co stanowi kolejny przykład prześladowania irackich chrześcijan nie tylko w miejscach publicznych. Wcześniej, 25 listopada tego roku w prywatnym domu w Mosulu zastrzelono z broni maszynowej dwóch mężczyzn: Nabila Ghanema – katolika obrządku syryjskiego, zatrudnionego w lokalnym oddziale instytucji walczącej z korupcją, oraz Nashwana Khodera – stolarza pochodzenia ormiańskiego.

Zamachy należą do serii ataków na irackich wyznawców Chrystusa, które rozpoczęły się 31 października 2010, gdy w zamachu na katolicką katedrę obrządku syryjskiego w Bagdadzie zginęło 44 katolików świeckich, w tym wiele kobiet i dzieci, oraz 2 księży. Do tego ataku przyznała się nie wprost Al-Kaida, która chce oczyścić teren Iraku z nie-muzułmanów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]