Przejdź do zawartości

2010-12-03: Polskojęzyczny Wikisłownik ma 200 000 stron i nową favikonkę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 3 grudnia 2010

W dniu 24 listopada 2010 w polskojęzycznym Wikisłowniku pojawiła się dwustutysięczna strona. Kilka dni później projekt ten, jak i inne wersje językowe Wikisłownika otrzymał nową favikonkę, dzięki której teraz wyraźniej będzie się wyróżniał w sieci od Wikipedii.

Liczba stron polskiej wersji językowej Wikisłownika, biorąc pod uwagę tylko strony, na których opisuje się słowa w wielu językach, przekroczyła w listopadzie 200 000. Słowem, które pojawiło się na dwustytysięcznej stronie jest przymiotnik podsiedlecki. Strona ta, napisana została przez automat, Olafbota, czyli program komputerowy, napisany przez użytkownika o nicku Olaf. Liczba opisanych słów w Wikisłowniku jednakże jest o ok. 10% większa, ponieważ na niektórych stronach opisywanych jest kilka pojęć, jeżeli w różnych językach mają one taką samą nazwę.

Także dzięki temu użytkownikowi Wikisłownik wzbogacił się o zapisy SignWriting znaków polskiego języka migowego (PJM). Cała inicjatywa poprzedzona została zaimportowaniem do repozytorium mediów Wikimedia Commons przez Olafbota plików graficznych służących do ilustrowania haseł. Zostały one pobrane ze strony http://www.signbank.org/ za zgodą jej właścicieli. W ciągu dwóch tygodni liczba polskich haseł w Wikisłowniku z dodanym tłumaczeniem na PJM przekroczyła 1000 i codziennie rośnie.

Kilka dni przed pojawieniem się strony o numerze 200 000 kilkoro edytorów Wikisłownika było uczestnikami zlotu wikimedian w Poznaniu. W trakcie rozmów poruszono kwestie nurtujące redaktorów projektu, zasięgano opinii osób spoza Wikisłownika. Na pierwsze miejsce wysunęła się potrzeba większej przejrzystości przy dodawaniu haseł. Jak stwierdzili debatujący twórcy tego projektu, mimo ułatwień w dodawaniu haseł kod hasła jest nieczytelny dla nowych uczestników i nadal próg wejścia dla nowicjuszy jest bardzo wysoki. Uczestnicy stwierdzili, że wypełnianie poszczególnych sekcji powinno się odbywać w specjalnym formularzu. Za wzór stawiano formularz do przesyłania plików na Wikimedia Commons. Rozważano też inne możliwości, np. skrypt podobny do tego, który zastosowano w gadżecie służącym do dodawania infoboksów w Wikipedii.

Efektem rozmów na zlocie była zmiana faviconki Wikisłownika. Problem był już podnoszony kilkakrotnie. W specjalnym projekcie technicznym - bugzilli - został zgłoszony odpowiedni wniosek, a społeczność polskiej wersji Wikisłownika uczestniczyła w popieraniu tegoż wniosku na początku roku 2009. Ze względu na brak niewystarczająco klarownego konsensusu między różnymi wersjami językowymi Wikisłownika, których zmiana ta miałaby dotyczyć, sprawa utknęła na wiele miesięcy. Dyskutujący o Wikisłowniku uczestnicy zlotu uznali jednak, że dotychczasowa faviconka mylnie identyfikuje Wikisłownik z Wikipedią i należałoby do sprawy wrócić. Po konsultacjach z innymi projektami językowymi, zapoczątkowanych przez Alkamida, wniosek na bugzilli został ostatecznie przyjęty, a favikonka zmieniona.

Słowa favikonka w momencie pisania powyższego artykułu nie było jeszcze w Wikisłowniku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Olaf, Ludmiła Pilecka – Wikisłownik – Biuletyn Stowarzyszenia Wikimedia Polska (wersja robocza)
  • Derbeth – Favikonka – Archiwalna strona dyskusji (Bar) Wikisłownika, 21 marca 2009