Przejdź do zawartości

2010-10-16: Film "O bogach i ludziach" - niespodziewany sukces kasowy we Francji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Europa
[[Grafika:|center|200pxpx]]
Potrety mnichów z Thibirine

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

sobota, 16 października 2010

Do początku października film Des hommes et des dieux (pierwotny tytuł polski O bogach i ludziach) obejrzało we Francji 2 miliony widzów. Dziennikarze i krytycy uważają ten wynik za zaskakujący podkreślając kameralność i poważny temat obrazu.

Film Xaviera Beauvois nagrodzony na tegorocznym Festiwalu w Cannes m.in. nagrodą Grand Prix i nagrodą Jury Ekumenicznego jest próbą odpowiedzi na pytanie jak doszło do uprowadzenia i zamordowania 7 francuskich mnichów trapistów w 1996 roku w Thibirine w Algierii. Zakonnicy od pokoleń żyli w przyjaznej symbiozie z muzułmańskim otoczeniem. Mimo ostrzeżeń i pogróżek nie opuścili swego klasztoru. Do uśmiercenia mnichów z Thibirine przyznała się Zbrojna Grupa Islamska.

Dziennikarze i krytycy zauważają wielkie walory artystyczne filmu i moralne. Doceniono bardzo dobre aktorstwo drugiego planu i wybitne kreacje Lamberta Wilsona i Michaela Lonsdale'a. Ścieżkę dźwiękową stanowią głównie liturgiczne śpiewy gregoriańskie i francuskie śpiewane a capella przez aktorów. Krytyków ujęły także znakomite zdjęcia pełne surowego piękna algierskiej przyrody (plenery kręcono w Maroku). Subtelna gra świateł we wnętrzach klasztoru wytwarza atmosferę pokoju i głębokiej duchowości.

W filmie Des hommes et des dieux nie oskarża się nikogo zbiorowo o zabójstwo mnichów, ale też nie bagatelizuje się tej tragedii w imię poprawności politycznej. Jednym z wypowiedzianych przez bohaterów filmu spostrzeżeń jest to, że karykatura religii połączona z nienawiścią może prowadzić do największych zbrodni.

Film jest zarazem historią zmagania się z własną wiarą i wątpliwościami pojawiającymi się w trudnych momentach egzystencjalnych oraz prezentacją życia katolickiej wspólnoty kontemplacyjnej. Twórcy filmu w nienachalny sposób stawiają pytanie o miejsce wartości niematerialnych we współczesnym świecie.

Wielopłaszczyznowość filmu i jego walory sprawiają, że wśród 2 milionów francuskich widzów O bogach i ludziach są zarówno chrześcijanie, muzułmanie i niewierzący.

Francuzi doceniwszy O bogach i ludziach u siebie chcą zgłosić film jako swojego reprezentanta do tegorocznych Oscarów.

Polska premiera kinowa filmu jest zapowiedziana na 28 stycznia 2011. Ostatecznie Gutek Film przetłumaczył tytuł obrazu jako Ludzie Boga.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]