Przejdź do zawartości

2010-10-12: Zmontowano przyrząd SAM dla łazika Curiosity

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 października 2010
Przyrząd Sample Analysis at Mars

Ośrodek NASA Goddard Space Flight Center zakończył montaż instrumentu Sample Analysis at Mars (SAM) dla łazika Mars Science Laboratory. W grudniu przyrząd trafi do JPL w celu integracji z łazikiem.

SAM to automatyczne laboratorium, które znajdzie się na pokładzie łazika "Curiosity" i będzie badało, czy Mars w przeszłości lub obecnie był w stanie podtrzymać życie mikrobiologiczne. Start misji przewidywany jest na jesień 2011. Instrument jest już w konfiguracji startowej, tj. spełnia wymagania startowe i jest gotowy do pracy na Marsie.

SAM składa się z kwadrupolowego spektrometru mas (detekcja gazów atmosfery i z podgrzewanych próbek gruntu), chromatografu gazowego (separacja i identyfikacja składników mieszanin gazowych) i spektrometru ze strojonym laserem (pomiary stosunków izotopów tlenu i węgla w atmosferycznym metanie i ditlenku węgla). Te przyrządy naukowe pozwolą na badania próbek skał i gruntu marsjańskiego, szczególnie pod kątem obiegu węgla i stosunków izotopów innych, lżejszych pierwiastków.

Prace nad SAM

SAM to również zespół urządzeń zapewniających dostarczanie próbek do wymienionych przyrządów. CSPL (Chemical Separation and Processing Laboratory) będzie przygotowywał próbki do badań; SMS (Sample Manipulation System) będzie transportował pył i grunt od wiertła do jednej z 74 komór pomiarowych przyrządu SAM, gdzie będą podgrzewane do temperatury 1000oC; system pomp WRP będzie odpowiedzialny za mechaniczne oczyszczanie przyrządów: spektrometru kwadrupolowego, spektrometru z laserem i CSPL.

Instrument przygotował GSFC, francuskie Międzyuniwersyteckie Laboratorium Układów Atmosferycznych (LISA), działające przy CNRS, i firma Honeybee Robotics, wraz z innymi partnerami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]