2010-10-12: Zmontowano przyrząd SAM dla łazika Curiosity
Ośrodek NASA Goddard Space Flight Center zakończył montaż instrumentu Sample Analysis at Mars (SAM) dla łazika Mars Science Laboratory. W grudniu przyrząd trafi do JPL w celu integracji z łazikiem.
SAM to automatyczne laboratorium, które znajdzie się na pokładzie łazika "Curiosity" i będzie badało, czy Mars w przeszłości lub obecnie był w stanie podtrzymać życie mikrobiologiczne. Start misji przewidywany jest na jesień 2011. Instrument jest już w konfiguracji startowej, tj. spełnia wymagania startowe i jest gotowy do pracy na Marsie.
SAM składa się z kwadrupolowego spektrometru mas (detekcja gazów atmosfery i z podgrzewanych próbek gruntu), chromatografu gazowego (separacja i identyfikacja składników mieszanin gazowych) i spektrometru ze strojonym laserem (pomiary stosunków izotopów tlenu i węgla w atmosferycznym metanie i ditlenku węgla). Te przyrządy naukowe pozwolą na badania próbek skał i gruntu marsjańskiego, szczególnie pod kątem obiegu węgla i stosunków izotopów innych, lżejszych pierwiastków.
SAM to również zespół urządzeń zapewniających dostarczanie próbek do wymienionych przyrządów. CSPL (Chemical Separation and Processing Laboratory) będzie przygotowywał próbki do badań; SMS (Sample Manipulation System) będzie transportował pył i grunt od wiertła do jednej z 74 komór pomiarowych przyrządu SAM, gdzie będą podgrzewane do temperatury 1000oC; system pomp WRP będzie odpowiedzialny za mechaniczne oczyszczanie przyrządów: spektrometru kwadrupolowego, spektrometru z laserem i CSPL.
Instrument przygotował GSFC, francuskie Międzyuniwersyteckie Laboratorium Układów Atmosferycznych (LISA), działające przy CNRS, i firma Honeybee Robotics, wraz z innymi partnerami.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Hubert Bartkowiak – Sample Analysis at Mars dla MSL gotowy – Kosmonauta.net, 12 października 2010