Przejdź do zawartości

2010-09-20: Trwają testy wysięgnika robota Curiosity

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 20 września 2010

Postępują prace nad łazikiem marsjańskim Curiosity. JPL poinformowała o dalszych testach wysięgnika robota, pierwszy raz rozłożonego w zeszłym miesiącu.

Badanie działania wysięgnika łazika Mars Science Laboratory "Curiosity"

Ramię Curiosity jest jednym z urządzeń istotniejszych dla osiągnięcia celów naukowych misji. Będzie służyło między innymi do umieszczania próbek skał i gruntu w przyrządach naukowych robota.

Rozłożone pierwszy raz w sierpniu, we wrześniu ramię przechodzi serię testów badających poprawność i dokładność ruchu w oczekiwanym zakresie położeń. Testy mają miejsce w pomieszczeniu wysokiej czystości, gdzie odbywa się montaż łazika Mars Science Laboratory.

Koniec wysięgnika może oddalić się od korpusu łazika na odległość 2,3 metra. Na końcu wysięgnika nie zamontowano jeszcze narzędzi badawczych, o łącznej masie 33 kilogramów, w tym wiertła udarowego, kamery z soczewkami powiększającymi, spektrometru.

Wykonane z tytanu ramię posiada dwa przeguby "barkowe", tak jak w mocowaniu do korpusu, jeden przegub "łokciowy" i dwa w "nadgarstku". Każdym z nich porusza specjalnie zaprojektowany dla misji siłownik, odporny na niskie temperatury panujące na powierzchni Czerwonej Planety.

Wysięgnik został zbudowany i jest testowany przez MDA Information Systems. Siłowniki dostarczyła firma Aeroflex.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]