2010-10-05: Chiny: rusza dwudziesta czwarta budowa reaktora

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 5 października 2010
Miasto prefekturalne Nindge i stolica prowincji Fujian, Fuzhou

W minionym tygodniu rozpoczęła się w Chinach budowa bloku elektrowni jądrowej Ningde 4. Na dwóch innych placach budowy reaktorów jądrowych osiągnięto istotne postępy.

29 września ruszyła budowa bloku Nindge 4. Na oficjalnym otwarciu placu budowy obecni byli przedstawiciele China Guangdong Nuclear Power Co. i Datang International. Blok będzie wyposażony w chiński reaktor CPR-1000, o mocy elektrycznej 1080 MW. Jego elementy w 85% pochodzą z Chin (w bliźniaczych blokach nr 1 i 2 odsetek ten wynosi 75%). Reaktor wytworzony został przez państwowe firmy China Guangdong Nuclear Power Engineering i CNI Huaxing Construction. Turbiny parowe i generatory elektrowni będą pochodziły od firmy Dongfang Electric, z użyciem technologii Arabelle, firmy Alstom.

Tym samym w budowie jest cała I faza planowanej siłowni Ningde, z czterema blokami energetycznymi w różnych fazach budowy. Blok 1 powinien rozpocząć pracę w końcu 2012. Jego budowę zaczęto w lutym 2008. Koszt fazy I (4 reaktorów) szacuje się na 7,6 miliarda USD. W II fazie powstać mają kolejne dwa reaktory.

W tym samym czasie, 28 września, na swoje miejsce trafiła kopuła reaktora Fangjiashan 1, również typu CPR-1000. Budowa reaktora w prowincji Zhejiang ruszyła 21 miesięcy temu.

Postępuje też budowa reaktora Haiyang 1, typu AP1000, w prowincji Shandong. Po 6 godzinach prac umieszczono na miejscu 841 tonowy moduł CA01, zawierający główne elementy reaktora: elementy ciśnieniowe reaktora i dwa generatory pary. Do przemieszczania elementu używano dwóch samobieżnych żurawi, każdy ważący 2000 ton, nie licząc przeciwwag.

Na terenie Chin budowane są obecnie 24 reaktory jądrowe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]