2010-08-31: Załadowano pierwsze chińskie paliwo jądrowe do reaktorów typu WWER

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 31 sierpnia 2010
Elektrownia jądrowa Tianwan.

Po raz pierwszy w historii do chińskiego reaktora typu WWER załadowano elementy paliwowe chińskiej produkcji. Jest to kolejne osiągnięcie Chińskiej Republiki Ludowej na drodze do samowystarczalności w budowie i użytkowaniu energetyki jądrowej. Pierwsze paliwo typu WWER rodzimej produkcji załadowano do reaktorów Tianwan-1 i Tianwan-2, typu WWER, tak jak produkcji rosyjskiej.

Położenie miasta Lianyungang na mapie Chin.

Elektrownia jądrowa Tianwan położona jest nad brzegiem Morza Żółtego, w prowincji Jiangsu, około 30 km na wschód od miasta Lianyungang. Jej dwa reaktory, zbudowane przez rosyjską spółkę Atomstrojeksport, rozpoczęły pracę, odpowiednio, w 2006 i 2007 roku. Planuje się jej rozbudowę o kolejne 4 bloki.

Rosyjski producent paliwa jądrowego TVEL podpisał w grudniu 1997 umowę z operatorem elektrowni, Jiangsu Nuclear Power Corporation (JNPC), umowę o dostawie czterech wkładów paliwa dla obu reaktorów, początkowego i 3 wymian. TVEL wyprodukował 638 elementy paliwowe dla JNPC, z których ostatnie dostarczono w marcu 2010.

Schemat rosyjskiego reaktora typu WWER-1000.

Od teraz paliwo dla reaktorów elektrowni Tianwan będzie wytwarzane w zakładach wyrobu paliwa należących do China National Nuclear Corporation (CNNC), położonych koło Yibin, w Kotlinie Syczuańskiej. Placówką kieruje spółka-córka CNNC, China Jianzhong Nuclear Fuel (CJNF). Umowa z TVEL zawierała bowiem część dotyczącą transferu technologii. W tym celu TVEL zawarł umowę w 2009 z firmą China Nuclear Energy Industry Corporation (CNEIC), będącą własnością CNNC, która ma pozwolenie na handel, import i eksport produktów z uranu, produktów cyklu paliwowego i technologii jądrowych.

Cztery pierwsze elementy paliwowe dla reaktorów WWER-1000 wytworzone w Yibin przeszły 1 kwietnia inspekcje specjalistów rosyjskich. Dało to zielone światło do rozpoczęcia produkcji seryjnej 4. wkładu paliwowego dla reaktorów Tianwan. Do reaktorów załadowano 54 elementy paliwowe.

Tianwan-1 i -2 zostały zbudowane w kooperacji chińsko-rosyjskiej, jednej z większych wspólnych inwestycji tych sąsiadujących z sobą krajów. Koszt elektrowni podano jako 3,2 miliarda USD, w tym 1,8 miliarda USD wkładu Państwa Środka. Pierwszy reaktor został podłączony do sieci w maju 2006, a prąd z niego dostępny był od czerwca 2007. Drugi podłączono do sieci w maju 2007, a pracę komercyjną podjął w sierpniu tego samego roku.

23 marca 2010 Atomstrojeksport i JNPC podpisały umowę ramową na drugą fazę budowy elektrowni, czyli budowę kolejnych dwóch bloków energetycznych z reaktorami WWER-1000, Tianwan-3 i -4. Prace budowlane mają się rozpocząć w październiku 2010.

W 2008 zakłady Yinbin wyprodukował 400 ton paliwa typu PWR. W lipcu 2010 rząd zatwierdził wzrost produkcji do 800 ton. Zakłady wyprodukowały już paliwo dla reaktorów elektrowni Qinshan, Daya Bay, Ling Ao, a nawet pakistańskiej Chashma. Do 2020 zakład ma produkować 1000 ton paliwa reaktorowego rocznie.

Druga placówka CNNC zajmująca się wytwarzaniem paliwa jądrowego mieści się w Baotou, w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Produkuje ona paliwo do reaktorów typu CANDU, stanowiących 3. etap elektrowni Qinshan.

Chiny nie są jeszcze zdolne do produkowania paliwa reaktorowego do dwóch typów reaktorów, które są budowane na ich terenie. Francuska Areva dostarczy 18 (pierwszy i 17 przeładowań) zestawów paliwa do reaktorów typu EPR, budowanych w Taishan. Podobnie uczyni firma Westinghouse, budująca elektrownię z reaktorami AP1000, w Sanmen i Haiyang.

Źródła[edytuj | edytuj kod]