2010-08-14: Miedwiediew: Rosja nie zmieni polityki wobec Osetii Południowej i Abchazji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 14 sierpnia 2010
Rosja

Oświadczenie takie padło z ust rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa podczas spotkania z prezydentem separatystycznej Osetii Eduardem Kokojtym w prezydenckiej rezydencji w Soczi na południu Rosji.

W dwa lata po wojnie gruzińsko-rosyjskiej sytuacja na Kaukazie Południowym wciąż nie została uregulowana i jest napięta. Moskwa podkreśliła, że stanowiska sprzed dwóch lat zmieniać nie zamierza.

„Decyzje podjęte przez Rosję dwa lata temu były trudne, ale te dwa lata pokazały, że były konieczne” – ocenił prezydent Rosji. Zdaniem Miedwiediewa, uchroniły one republiki przed „likwidacją narodów drogą ludobójstwa”.

Wcześniej rosyjski prezydent odwiedził w Abchazji drugiego nieuznawanego przez świat prezydenta Siergieja Bagapsza, a potem wypił herbatę z wprowadzonymi tam po wojnie rosyjskimi żołnierzami. Następnie Rosja poinformowała, że umieściła w Abchazji rakiety obrony powietrznej S-300.

Kokojty podziękował Rosji i zaznaczył, iż naród Osetii Południowej „od dwóch lat żyje nowym życiem”, a finansowana przez Rosję odbudowa infrastruktury trwa nieprzerwanie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]