Przejdź do zawartości

2010-08-06: Iran buduje trzystopniową rakietę nośną

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 6 sierpnia 2010
Model satelity Omid

Agencja prasowa Fars przekazała, że w Iranie trwają prace nad budową trzyczłonowej rakiety nośnej mogącej wynosić satelity na orbitę 1000 km. Wiadomość taką miał przekazać prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad.

Informacje o pracach nad nową rakietą zostały podane w środę lokalnej telewizji w mieście Hamedan, na zachodzie kraju. Prezydent zapowiedział na przyszły rok wyniesienie satelity na wysokość 700 km, a za dwa lata na wysokość 1000 km. Budowana rakieta ma mieć ciąg 120-140 ton-siły. W w 2009 pierwszy satelita irański "Omid" wyniesiony został rakietą o ciągu 32 ton-siły.

Państwa Zachodnie nadal obawiają się, że eksploracja przestrzeni kosmicznej przez Iran jest kamuflażem dla rozwijania balistycznych nośników głowic jądrowych. Iran stale zaprzecza takim opiniom mówiąc, że program nuklearny ma charakter pokojowy, i że ma takie samo prawo do posiadania technologii jądrowych jak Stany Zjednoczone, czy inne kraje.

Ahmadineżad przekazał również kilka informacji o planowanym eksperymentalnym satelicie telekomunikacyjnym. Rasad-1 ma zostać wyniesiony w na przełomie sierpnia i września i pracować przez rok. Całkowicie rodzimej produkcji statek ma być testem technologii przed wyniesieniem geostacjonarnego satelity, co ma nastąpić za 5-6 lat. Plany Iranu sięgają jednak jeszcze dalej. Do 2019 roku Islamska Republika Iranu chciałaby wynieść na orbitę człowieka. Wcześniej wydarzenie to planowano na 2024, jednak przyspieszenie startu o 5 ma być odpowiedzią Iranu na rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającą go do zaprzestania procesu wzbogacania uranu.

Trudno określić na ile realna jest irańska załogowa misja kosmiczna w takich ramach czasowych. W lutym 2010 Iran pierwszy raz wystrzelił rakietę z żywymi zwierzętami: szczurem, żółwiami i owadami.

Źródła[edytuj | edytuj kod]