Przejdź do zawartości

2010-08-06: 65. rocznica ataku jądrowego na Hiroszimę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 6 sierpnia 2010
Grzyb atomowy nad Hiroszimą po zrzuceniu bomby 6 sierpnia 1945

Dnia 6 sierpnia mija 65. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroshimę. O godz. 08:15 (01:15 czasu polskiego) z samolotu Enola Gay zrzucono po raz pierwszy w historii bombę atomową na ludność cywilną.

O 02:45 w nocy w poniedziałek 6 sierpnia 1945 bombowiec B-29 o nazwie "Enola Gay" pilotowany przez przez pułkownika Paula Tibbetsa wystartował z amerykańskiej bazy z lotniska na wyspie Tinian w archipelagu Marianów na Pacyfiku. O 08:15 samolot zrzucił bombę atomową o nazwie "Little Boy" ("Chłopczyk") na duże (255 tys ludności, ósme co do wielkości miasto Japonii) przemysłowe miasto Hiroszima znajdujące się na południowo-zachodniej części wyspy Honsiu. W pierwszych minutach po wybuchu zginęło co najmniej kilkadziesiąt tys. ludzi. Ten oraz kolejny atak atomowy na Nagasaki doprowadziły do kapitulacji Japonii i końca II wojny na Pacyfiku.

Trudno dokładnie ustalić, ile ofiar śmiertelnych pociągnął za sobą atak bombowy. Sam wybuch i skutki promieniowania spowodowały zgon ponad 140 tysięcy mieszkańców Hiroshimy.

Załoga (niekompletna) Superfortecy B-29 "Enola Gay", która zrzuciła "Little Boya"
Boeing B-29 Superforteca "Enola Gay" ląduje w bazie na wyspie Tinian po ataku na Hiroszimę, 6 sierpnia 1945, godz. 14:58
Ostatni członkowie załogi, od lewej Morris Jeppson, Paul Tibbets i nawigator Theodore Van Kirk (zdjęcie z 23 października 2004)

Decyzję, uruchamiającą plan budowy broni atomowej ("Projekt Manhattan") podjął prezydent USA Franklin D. Roosevelt 9 października 1941 roku.

Nowy rodzaj bomby był przygotowywany w Los Alamos w Nowym Meksyku w lipcu 1945 roku. Jej wyprodukowanie kosztowało 2 miliardy dolarów. Do jej pierwszego przetestowania doszło 16 lipca 1945 r na pustyni w Alamogordo w stanie Nowy Meksyk. Po udanej próbie nuklearnej ozaczonej kryptonimem "Trinity", bomba "Little Boy" opuściła USA na krążowniku "USS Indianapolis".

Amerykanie mieli wciąż w pamięci krwawe zdobywanie wysp Iwo Jimy i Okinawy w pierwszej połowie 1945 roku, co pochłonęło życie ponad 15 tysięcy żołnierzy i marynarzy. W tej sytuacji prezydent Harry Truman i amerykańskie dowództwo wojskowe postanowiło użyć broni atomowej jako ostatecznego argumentu, który zmusi Japonię do natychmiastowej i bezwarunkowej kapitulacji.

Rozkaz bombardowania prezydent Truman wydał pomimo informacji, że krążownik "USS Indianapolis", który przetransportował przez Pacyfik bombę "Litte Boy", został zatopiony od torped japońskiego okrętu podwodnego, a wraz z nim ponad 800 jego załogi, co można było przyjąć jako zły omen.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  • Richard Rhodes: Jak powstała bomba atomowa. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2000. ISBN 83-7255-131-6.
  • Sławomier Gowin, „II wojna światowa – wydarzenia, ludzie, tajemnice – Hiroszima i Nagasaki”, Wydawnicto Edipresse, ISBN 83-601-6023-6.