Przejdź do zawartości

2010-07-31: Grecja: strajk kierowców ciężarówek

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 31 lipca 2010
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

W Atenach doszło do starć greckich kierowców ciężarówek z policją. Od poniedziałku trwa ogólnokrajowy strajk kierowców. Rząd wydał kierowcom nakaz powrotu do pracy, grożąc odebraniem licencji i aresztowaniami. Kierowcy jednak masowo zignorowali nakaz. Rząd zdecydował się wysłać nawet wojsko przeciwko kierowcom. W całym kraju brakuje paliwa na stacjach benzynowych, a supermarkety przeżywają poważne problemy zaopatrzeniowe.

Trwający od poniedziałku strajk to sprzeciw wobec planów rządu do zreformowania sektora transportowego. Głównym przedmiotem sporu jest znacząca obniżka cen licencji dla kierowców i firm spedycyjnych, prowadząca do zamierzonej liberalizacji rynku. Najbardziej zdeterminowani do walki z tymi planami są kierowcy cystern paliwowych. Grecki rząd jest jednak uzależniony od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Tysiące kierowców blokują autostrady i inne drogi w proteście przeciwko reformom narzuconym przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w szczególności przeciwko wymuszonej deregulacji rynku transportowego w Grecji. Dotychczas system był ściśle regulowany: kierowcy musieli kupować licencje za 200-400 tys. euro, gdyż rząd od lat nie wydawał nowych licencji.

Według rządowego planu, licencje wydawane indywidualnym kierowcom mają zostać zastąpione licencjami wydawanymi wyłącznie dużym firmom. Licencje zakupione dotychczas przez indywidualnych kierowców stracą nagle na wartości, rynek pracy dla kierowców zostanie dotknięty wyścigiem na dno, pod względem płac i standardów pracy.

W czwartek pod Ministerstwem Transportu odbyła się demonstracja kierowców. Policja ostrzelała demonstrantów nabojami z gazem łzawiącym.

Grecki rząd zdecydował o wykorzystaniu armii i marynarki w walce z strajkującymi od sześciu dni kierowcami ciężarówek do transportu paliw. W piątek kierowcy odrzucili "rozkaz" rządu do powrotu do pracy i nie zamierzają ustąpić. W czwartek rząd wydał nadzwyczajny rozkaz powrotu do pracy dla kierowców. Karą za nie podporządkowanie się ma być między innymi areszt.

Od czasów końca dyktatury wojskowej, Rządy Grecji już trzy razy odwoływali się do nakazu powrotu do pracy: w 1979 r. wobec pracowników banków, w 1986 wobec kontrolerów lotu, oraz w 2006 r. wobec dokerów.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]