Przejdź do zawartości

2010-07-21: Surinam: były dyktator Dési Bouterse wygrał wybory prezydenckie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 21 lipca 2010
Ameryka Południowa
Prezydent-elekt Dési Bouterse

Były dyktator Surinamu Dési Bouterse wygrał tamtejsze wybory prezydenckie przeprowadzone 19 lipca.

Bouterse został wybrany w pośrednich wyborach, czyli przez Zgromadzenie Narodowe na okres 5-letniej kadencji. W wyborach na prezydenta startował Bouterse oraz Chandrikapersad Santokhi. Były dyktator otrzymał 36 spośród 51 głosów.

Każdy kandydat na prezydenta w Surinamie startuje z kandydatem na wiceprezydenta, którym zostanie Robert Ameeral. Dési Bouterse zostanie zaprzysiężony na urząd prezydenta 3 sierpnia.

Po ogłoszeniu wyników tłum zwolenników Bouterse wiwatował pod budynkiem parlamentu, gdzie wcześniej śledzono na telebimach przebieg głosowania. Bouterse tuż po wyborze zaapelował o jedność potrzebną do "budowy kraju". Stwierdził, że w tym celu "wyciąga rękę do wszystkich Surinamczyków". Oznajmił, że prawowitymi właścicielami Surinamu są jego obywatele, a nie obce narody.

Urząd prezydenta w Surinamie składa Ronald Venetiaan, który rządził przez ostatnie 10 lat.

25 maja opozycyjna Partia Narodowo-Demokratyczna prezydenta-elekta wygrała wybory parlamentarne, kończąc rządy koalicji Nowego Frontu na rzecz Demokracji i Rozwoju, w skład której wchodziła Partia Narodowa Surinamu prezydenta Venetiaana.

19 lipca 2010 holenderskie ministerstwo spraw zagranicznych, w odpowiedzi na wybór Bouterse na urząd prezydenta, oświadczyło, że nie jest on mile widziany w tym kraju do czasu odbycia kary oraz zapowiedziało ograniczenie kontaktów z jego administracją tylko do praktycznych potrzeb.

W 1997 holenderski rząd wydał międzynarodowy nakaz aresztowania wobec Bouterse, oskarżając go o przemyt ponad 2 ton kokainy do Holandii w latach 1989-1997. Surinam odmówił jednak jego ekstradycji. W 1999 holenderski sąd skazał go zaocznie na karę 11 lat pozbawienia wolności za przemyt narkotyków. Ciążący na nim wyrok i nakaz aresztowania uniemożliwił mu w dużym stopniu opuszczanie kraju.

Dési Bouterse to przywódca zamachu stanu w 1980 i w 1990, faktyczny dyktator Surinamu w latach 1980-1988 oraz 1990-1991.

Surinam uzyskał niepodległość od Holandii w 1975. Wcześniej tereny tego kraju były częścią Niderlandów, na prawach autonomii i z własną administracją.

Źródła[edytuj | edytuj kod]