Przejdź do zawartości

2010-07-19: Fotorelacja z III edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 19 lipca 2010

W niedzielę 18 lipca 2010 już po raz kolejny odbył się Jarmark Sztuki w Nikiszowcu, impreza odbywająca się w ramach Festiwalu Sztuki Naiwnej. Tym razem był to otwarty plener artystyczny, połączony z prezentacją wyrobów rękodzielniczych i koncertami ulicznymi.

Inauguracja "Art Naif Festiwal"

Inauguracja III Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej odbyła się w Galerii Szyb Wilson 25 czerwca 2010 wieczorem. W związku z zakończeniem współpracy dyrektora artystycznego "Nikisz-For" Adriana Kołodziejczyka, impreza od tego roku nosi nową nazwę "Art Naif Festiwal". Na wystawie zaprezentowano wiele różnorodnych prac twórców naiwnych z Polski i z zagranicy. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonała wówczas Wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna i Monika Paca, założycielka Galerii. Po raz pierwszy zostały wtedy wręczone „Wilsony”, nagrody dla wspierających galerię i fundację Eko-Art. Silesia. Statuetkami wyróżnieni zostali: Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice, przewodniczący katowickiej Rady Miasta - Jerzy Forajter, Łukasz Kałębasiak z Gazety Wyborczej i Jacques Dubois z francuskiego Stowarzyszenia Fivan. Nagrody zostały zaprojektowane przez wykładowcę krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Pawła Orłowskiego, a wręczone przez Johanna Brosa, współzałożyciela Galerii Szyb Wilson. Podczas wystawy udostępniono do zwiedzania mongolską jurtę. Można było też posmakować potrawy tradycyjnej mongolskiej kuchni i delektować się mongolską herbatą. Na zakończenie uroczystości wystąpili goście z Mongolii. Można było też posłuchać ich pieśni i obejrzeć tradycyjne tańce. Został również wygłoszony wykład na temat jurty i jej roli w koczowniczym życiu mieszkańców Mongolii.

W niedzielę 18 lipca motywem przewodnim imprezy była również kultura mongolska. Na placu kościelnym ustawiono jurtę, a artyści skupieni w grupie "GAN Grota" tworzyli od podstaw instalację "zapaśnika mongolskiego". Natomiast dla dzieci zorganizowano dynamiczne i barwne kuglarskie interakcje dzielnicowe w starym stylu elwrów śląskich oraz warsztaty plastyczne. Jak zwykle nie zabrakło twórców z Grupy Janowskiej, można ich było podpatrzeć przy pracy. Zdzisław Majerczyk zapalony kolarz, który okrążył całą Polskę na rowerze, twórca nowego szlaku rowerowego wokół Nikiszowca i Giszowca, nawet w tym dniu nie rozstawał się ze swoim pojazdem. Rower posłużył mu jako sztaluga. Zaś na frontowej ścianie zabytkowego kościoła św. Anny, inni członkowie Grupy Janowskiej, która właśnie tu w Nikiszowcu przed laty rozpoczęła swoją działalność, zaprezentowali swoje prace. Chociaż pogoda płatała figle, to publiczność jak zwykle dopisała, a pomiędzy oglądającymi prace twórców naiwnych, można było dostrzec nawet Prezydenta Katowic Piotra Uszoka. Nie zabrakło również gospodarza całej imprezy, Moniki Pacy, która od początku wszystkiego doglądała i udzielała wywiadów mediom. Zakończenie Festiwalu planowane jest na 31 lipca 2010.

Fotorelacja

[edytuj | edytuj kod]


Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości