Przejdź do zawartości

2010-06-20: Rozpoczęła się I tura wyborów prezydenckich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 20 czerwca 2010

Od godziny 6 otwarte są lokale wyborcze, ich zamknięcie planowane jest na godzinę 20. Do tej pory nie odnotowano incydentów, które skłoniłyby Państwową Komisję Wyborczą do przedłużenia głosowania i ciszy wyborczej.

Do godziny 8. rano głosowało 1,87 proc. Polaków. Najwyższą frekwencję odnotowano w gminie Ropa, znajdującej się w powiecie gorlickim w Małopolsce - do godziny 8. głos oddało tam prawie 9 proc. uprawnionych do głosowania.

Stwierdzono kilka uchybień i przypadków zakłócania ciszy wyborczej, nie są one jednak dla PKW podstawą do przedłużania głosowania. W Radomiu komisja wyborcza nie dysponowała poprawną pieczęcią i lokal otwarto 10 minut po godz. 6., jednak do tego czasu nie pojawił się żaden chętny do głosowania. W Gdańsku przewodniczący komisji zabrał pieczęć komisji w sobotę do domu i komisja musiała wybrać nowego, natomiast w Szczecinie sam przewodniczący zrezygnował ze swojej funkcji.

Głosowanie otrwa w godzinach 6:00–20:00. W przypadku nieotrzymania przez żadnego kandydata więcej niż połowy ważnych głosów zostanie, zgodnie z Konstytucją, przeprowadzone 2 tygodnie później (czyli 4 lipca) ponowne głosowanie (II tura wyborów), w którym uczestniczyć będzie 2 kandydatów z najwyższą liczbą głosów otrzymanych w pierwszym głosowaniu. Jeżeli którykolwiek z tych dwóch kandydatów wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze lub umrze, w jego miejsce, zgodnie z art. 8b ust. 3 ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do wyborów w ponownym głosowaniu dopuszczony będzie kandydat, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu. W takim wypadku datę ponownego głosowania (II tury) odracza się o dalszych 14 dni, czyli do 18 lipca 2010.

Prawo do głosowania będą mieć wszyscy obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat (z wyjątkiem osób prawomocnie ubezwłasnowolnionych bądź pozbawionych praw publicznych albo wyborczych).

Kandydaci

[edytuj | edytuj kod]
Kandydaci:
Imię i nazwisko Partia wystawiająca kandydata Partie udzielające poparcia Hasło wyborcze
Marek Jurek Prawica Rzeczypospolitej Najważniejsza jest wiarygodność
Jarosław Aleksander Kaczyński PiS Europa Wolnych Ojczyzn – Partia Polska, Ruch Odbudowy Polski, Polska Plus, Stronnictwo "Piast", Ruch Ludowo-Narodowy, Partia Zielonych Rzeczypospolitej Polskiej Polska jest najważniejsza
Bronisław Maria Komorowski Platforma Obywatelska RP Partia Demokratyczna – demokraci.pl, Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe, Demokratyczna Partia Lewicy Zgoda buduje
Janusz Ryszard Korwin-Mikke Wolność i Praworządność Wolność i Praworządność
Andrzej Zbigniew Lepper Samoobrona Jestem jednym z was. Kandydat zwykłych ludzi Andrzej Lepper
Kornel Andrzej Morawiecki bezpartyjny, kandydat Solidarności Walczącej Razem
Grzegorz Bernard Napieralski SLD Partia Regionów, Unia Pracy, RACJA Polskiej Lewicy, Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka, Zieloni 2004, Partia Kobiet Razem zmienimy Polskę
Andrzej Marian Olechowski bezpartyjny, kandydat niezależny Stronnictwo Demokratyczne Wybierz swój dobrobyt
Waldemar Pawlak PSL Dialog i porozumienie
Bogusław Zbigniew Ziętek Polska Partia Pracy – Sierpień 80

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]