Przejdź do zawartości

2010-06-18: Izabela Jaruga-Nowacka tegoroczną laureatką Nagrody Tolerancji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
LGBT
piątek, 18 czerwca 2010

Premier Izabela Jaruga-Nowacka została laureatką Nagrody Tolerancji 2010. Nagrodę przyznano pośmiertnie w uznaniu jej zasług jako rzeczniczki praw osób LGBT na polskiej scenie politycznej.

Izabela Jaruga-Nowacka była posłanką na Sejm II, IV, V i VI kadencji. W latach 2004-2005 pełniła funkcję ministra i wicepremiera. Była pełnomocnikiem rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Związana ze środowiskiem lewicowym deklarowała poglądy feministyczne. Podejmowała działania na rzecz państwa neutralnego światopoglądowo oraz zapewnienia równych szans startu życiowego młodzieży poprzez dostępność edukacji. Uczestniczyła w demonstracjach osób LGBT. W 2001 uhonorowana nagrodą Tęczowego Lauru „za odwagę w głoszonych poglądach i wsparcie udzielane inicjatywom służącym przełamywaniu nietolerancji i ograniczoności społeczeństwa”. Wielokrotnie występowała w obronie praw osób LGBT, a w 2005 dzięki Jej interwencji zakazana Parada Równości otrzymała ochronę policji. Zginęła tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu prezydenckiego.

Nagroda Tolerancji jest przyznawana od 2006 roku za działalność na rzecz obrony praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych przez organizacje społeczne z czterech krajów: Polski, Niemiec, Francji i Hiszpanii. Dotychczasowymi laureatami z Polski byli: senator Kazimierz Kutz (2006), Piotr Pacewicz (2007), Marzanna Pogorzelska (2008) oraz profesor Zbigniew Hołda (2009). Wręczenie tegorocznych nagród odbędzie się w październiku w Madrycie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]