2010-06-17: Małżeństwa osób tej samej płci – teraz również w Islandii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
LGBT
Johanna sigurdardottir official portrait trim.jpg
Jóhanna Sigurðardóttir jest pierwszą na świecie otwarcie homoseksualną osobą na stanowisku premiera. Media podkreślają, że pani premier będzie mogła teraz wstąpić w związek małżeński ze swoją długoletnią partnerką
czwartek, 17 czerwca 2010

Islandia: w piątek 11 czerwca 2010 r. Althing, jednoizbowy parlament tego kraju, opowiedział się za małżeństwami osób tej samej płci. Za ustawą głosowali wszyscy obecni na sali deputowani w liczbie 49 – niezależnie od orientacji politycznej i seksualnej.

Gay Pride w Reykjavíku w 2004 r.
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Islandii

Ustawę przedłożyła w marcu 2010 r. premier Islandii Jóhanna Sigurðardóttir. Ustawa włączyła do definicji małżeństwa także związki osób jednej płci. Islandia stała się dziewiątym krajem na świecie, w którym pary homoseksualne mogą zawierać związek małżeński. Kraj ten znany jest z tolerancji wobec LGBT. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w Islandii od 27 czerwca 2010 r.

Polacy są tam największą mniejszością narodową w Islandii. Czy rodacy skorzystają z możliwości jakie daje im obecnie prawo tego kraju? Popularne islandzkie forum polonijne na www.forum.iceland.pl publikuje również wiele towarzyskich postów gejów i lesbijek.

Źródła[edytuj | edytuj kod]