Przejdź do zawartości

2010-06-12: Słowacja: obywatele wybierają parlament

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

sobota, 12 czerwca 2010

W sobotę rano rozpoczęły się na Słowacji wybory parlamentarne.

W jednoizbowym słowackim parlamencie zasiada 150 deputowanych. W tegorocznych wyborach o mandat w ubiega się 2400 kandydatów z 18 partii.

Sondaże wyborcze wskazują, że największe poparcie ma lewicowo-populistyczna partia Smer, której przewodzi obecny szef rządu, Robert Fico. Ugrupowanie to popiera 30 procent wyborców. Z kolei Słowacka Unia Demokratyczna i Chrześcijańska może liczyć na 12 procent poparcia. Przewodniczącym tej partii jest poprzedni premier, Mikulasz Dzurinda.

Ponad 10 proc. uczestników przedwyborczego sondażu opowiada się za nowopowstała prawicowym ugrupowaniem Wolność i Solidarność. Warto zaznaczyć, ze w niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, organizacja ta nie przekroczyła progu wyborczego.

Do parlamentu raczej nie wejdą etniczne partie węgierskie. Zarówno Partia Koalicji Węgierskiej, jak i secesjonistyczna organizacja Most-Hid są popierane przez zaledwie 5. procent wyborców.

Do glosowania uprawnionych jest 4,3 mln obywateli. Analitycy jednak przewidują raczej niska frekwencję. Jako powód eksperci wskazują wzrastające zobojętnienie Słowaków na sprawy publiczne.

Oficjalne wyniki wyborów mają być znane w niedziele.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]