Przejdź do zawartości

2010-06-04: Obama spełnia kolejne obietnice wyborcze dane LGBT

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
LGBT
Według Obamy, Ameryka czerpie siłę ze swojej różnorodności i wezwał obywateli do walki z uprzedzeniami i dyskryminacją w ich własnym życiu oraz wszędzie tam, gdzie występuje nierówność
piątek, 4 czerwca 2010

W czasie ostatnich miesięcy prezydent USA zintensyfikował działania na rzecz respektowania praw osób ze społeczności LGBT, która masowo poparła go podczas wyborów prezydenckich. Tuż po wyborach krytykowano Baracka Obamę za opieszałość w realizacji haseł, które głosił w kampanii. Obecnie administracja Białego Domu wydaje się nadrabiać zaległości.

W piątek 28 maja prezydent Obama, podobnie jak rok wcześniej, ogłosił czerwiec „miesiącem dumy gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transgenderycznych”. W wydanym z tej okazji oświadczeniu prezydent powoływał się na szereg inicjatyw podjętych przez niego w interesie LGBT – ustawę federalną chroniącą przed przestępstwami na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, program wsparcia dla osób żyjących z wirusem HIV oraz memorandum skierowane do szpitali utrzymywanych ze środków publicznych o uwzględnienie kwestii odmienności pacjentów LGBT w takich sprawach jak obecność ich partnerów oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Poruszając sprawę kontrowersyjnej zasady „don’t ask, don’t tell” obowiązującej w armii USA, Barack Obama powiedział — Nasza armia składa się z najlepszych, najbardziej dzielnych ludzi w Ameryce. Przewodzenie im w roli naczelnego wodza jest dla mnie prawdziwym zaszczytem. Nowa ustawa pomoże jeszcze bardziej wzmocnić i zintegrować nasze siły zbrojne, umożliwiając gejom i lesbijkom odbywanie prawej i uczciwej służby w wojsku.

Po działaniach z zakresu politycznego public relation, przyszła kolej na konkrety. W środę 2 czerwca prezydent wydał rozporządzenie rozszerzające prawa pracownicze w agencjach rządowych. Niektóre świadczenia i udogodnienia, które dotyczyły dotychczas rodzin pracowników i ich współmałżonków, będą od teraz dotyczyły również związków osób tej samej płci i partnerów homoseksualnych. W ubiegłym roku takie wyrównanie praw objęło rządowy programem ubezpieczeń, korzystanie ze zwolnień na opiekę nad chorym partnerem i dzieckiem adoptowanym. Obecnie wydane rozporządzenie dotyczy prawa do zapomogi, zwrotów kosztów przeprowadzki związanej z pracą partnera oraz przynależność do pracowniczych kas pożyczkowych — Choć to rozporządzenie jest ważnym krokiem w kierunku równości, ze względu na obowiązujące prawo moja administracja nie może przyznać homoseksualnym parom takich samych przywilejów, jakimi cieszą się heteroseksualne małżeństwa — zaznaczył przy tym prezydent Obama.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]