Przejdź do zawartości

2010-06-03: Postanowieniem sądu zablokowano wątek na forumprawne.org w celu zabezpieczenia powództwa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 3 czerwca 2010

Firma Map1 pozwała serwis forumprawne.org o naruszenie dóbr osobistych po tym, gdy w tym serwisie pojawiła się dyskusja na temat pozywania przez firmę osób wykorzystujących fragmenty jej map. Udało jej się także zablokować jeden z wątków dotyczący swojej działalności na forum.

Map1 twierdzi, że wykorzystanie choćby niewielkiego fragmentu należącej do tej firmy mapy - np. w celu zilustrowania drogi dojazdowej na firmowych stronach stanowi naruszenie prawa autorskiego. Map1 pozwał jakiś czas temu administratora forumprawne.org za krytyczne komentarze odnośnie tej praktyki.

Firma żąda kwoty 20 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia. Do tego, na podstawie wniosku o zabezpieczenie powództwa, złożonego wraz z pozwem, udało jej się uzyskać od sądu stosowne postanowienie nakazujące zablokować jeden z wątków o sobie na forum. Od razu powstała kopia wątku pod nowym adresem. Wynika to z faktu, że postanowienie - po zmianie przez Sąd Apelacyjny, dotyczy tylko konkretnego adresu internetowego i wywołującego go wątku. Początkowo postanowienie wydane przez Sąd Okręgowy wprowadzało również zakazać publikacji nowych treści dotyczących uprawnionego Michała Okonka z firmy Map1. W wyniku złożonego przez właściciela forumprawne.org zażalenia, Sąd Apelacyjny postanowieniem z dnia 18 maja 2010 roku (sygn. akt I A CZ 296/10) postanowił oddalić wniosek o zabezpieczenie w zakresie dotyczącym zakazania publikacji nowych treści dotyczących uprawnionego.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Incydenty: Map1 zablokowało wątek o sobie na forumprawne.org”, napisanego przez Rafała Ciska, opublikowanego w serwisie Nowe Media.org.pl (więcej informacji).