Przejdź do zawartości

2010-06-03: MSW Wielkiej Brytanii wydało nakaz deportacji irańskiej działaczki LGBT

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
LGBT
Graffiti z protestem przeciw deportacji irańskich lesbijek z Wielkiej Brytanii
czwartek, 3 czerwca 2010

Kiana Firouz jest irańską aktywistką środowiska LGBT i lesbijką, która wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Ubiega się w tym kraju o prawo do pobytu, zwracając się o azyl polityczny w związku z prześladowaniami w kraju, z którego pochodzi i groźbę utraty życia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii (Home Office) odmówiło Kianie Firouz azylu wydając nakaz deportacji. Ruszyła kampania nacisku na brytyjskie władze, aby cofnąć tę decyzję.

Kilka lat temu Kiana Firouz wraz z przyjaciółmi dokumentowała sytuację osób o nienormatywnej tożsamości psychoseksualnej w Iranie. Zebrane przez nią materiały posłużyły do wyprodukowania fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. Cul de Sac, którego tematem jest sytuacja gejów i lesbijek w tym islamskim kraju. Jego autorami są Ramin Goudarzi Nejad i Mahshada Torkana Kiana, a Kiana Firouz wystąpiła w nim jako ona sama. Od grudnia 2009 r. trailer filmu udostępniony jest w serwisie YouTube. Już w ciągu pierwszych czterech dni odnotowano ponad 10 tysięcy jego odsłon.

Iran, tak jak inne kraje islamskie, zwalcza homoseksualizm piętnowaniem w mediach, metodami prawnymi i brutalną praktyką. Ujawnienie się z orientacją nieheteroseksualną prowadzi do tragicznych konsekwencji. Lesbijki spotyka kara chłosty w wysokości stu batów. Kobietę, którą trzykrotnie poddano tej karze można skazać na śmierć. Kiana Firouz po tym jak odkryła, że jest śledzona, zdecydowała się na ucieczkę z kraju.

Media donoszą, że w połowie maja 2010 r. pod petycją w sprawie udzielenia Kianie Firouz azylu podpisało się ponad 16 tys. osób; na dzisiaj podpisów jest ponad 39 i pół tysiąca. Wniosek w tej sprawie udostępniono w Internecie pod adresem: www.petitiononline.com/kianaf/petition-sign.html a organizatorzy zwracają się o wysyłanie poparcia na adres brytyjskiego Home Office: public.enquiries@homeoffice.gsi.gov.uk.

Źródła[edytuj | edytuj kod]