2010-06-02: Pierwsze gejowskie czasopismo arabskie „Mithly” – w Maroku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
LGBT
Maroko na mapie Afryki
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Afryce
środa, 2 czerwca 2010

Maroko okazuje się być najbardziej tolerancyjnym państwem spośród krajów, które hołdują religii, tradycji i kulturze islamskiej. Od niedawna wydawany jest tam magazyn zatytułowany „Mithly” (arab. مِـثْـلِـي) skierowany do homoseksualnych czytelników. W notatce redakcyjnej na stronie internetowej magazynu można przeczytać: Chcemy być uznawani i akceptowani, chcemy mieć prawo do bycia sobą. (...) Homofobia bierze się ze strachu, a ten z braku wiedzy, dlatego chcemy dostarczać rzetelnej informacji.

Nazwa marokańskiego magazynu to arabskie określenie geja, które przetłumaczone dosłownie znaczy „taki jak ja”. Łamy pierwszego numeru poświęcono m.in. problemowi samobójstw wśród homoseksualistów, występowi Eltona Johna, otwartego geja, którego koncert kontestowali islamiści oraz... Światowemu Dniu Kobiet. Na stronach nie ma wielu fotografii, czasopismo nie prezentuje również nagości. Samir Bargachi, jeden z wydawców i działaczy marokańskiego ruchu LGBT pisze o sukcesie — Mamy bardzo pozytywny odzew od homoseksualistów, ale nie tylko. Zarówno Marokańczycy, jak i cudzoziemcy chcą pisać komentarze; dział listów jest wypełniony po brzegi, mamy autorów z Casablanki, Rabatu, Madrytu.

W krajach arabskich homoseksualizm jest traktowany z wrogością ze strony władz i przywódców religijnych – jest penalizowany, a nierzadko dochodzi tam do aktów agresji, okrucieństwa i zorganizowanej dyskryminacji LGBT. W Maroku przepisy prawne zakazują lubieżnych i nienaturalnych aktów z osobą tej samej płci, jednak w praktyce to państwo stosunkowo tolerancyjne. Geje trafiają do więzienia tylko w przypadkach publicznego okazywania swojej odmienności. Urzędnicy państwowi nie skomentowali dotąd oficjalnie faktu ukazania się gejowskiego magazynu, a Chadidża Raisi, obrończyni praw człowieka przekonuje — Marokańczycy zawsze byli tolerancyjni wobec homoseksualistów. Dlaczego dziś ma być inaczej? Nie pozwolimy importować do naszego kraju fanatycznej wersji islamu. Sytuacja osób LGBT w Maroku wyraźnie wyróżnia pozytywnie ten kraj również spośród państw Afrykańskich.

Internetowa wersja magazynu „Mithly” jest dostępna pod adresem www.mithly.net

Źródła[edytuj | edytuj kod]