2010-05-31: USA: konsekrowano kobiety na biskupów w tym również lesbijkę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
LGBT
Gene Robinson.jpg
Kościół episkopalny wyróżnia się wśród amerykańskich wspólnot religijnych akceptacją związków osób tej samej płci. Przed Mary Douglas Glasspool pierwszym biskupem otwarcie przyznającym się do homoseksua­liz­mu został w 2003 r. Gene Robinson (na zdjęciu).
poniedziałek, 31 maja 2010

Na początku maja 2010 r. w amerykańskim kościele episkopalnym zostały konsekrowane na biskupów dwie kobiety, z których jedna jest lesbijką.

Mary Douglas Glasspool i Diane M. Jardine Bruce zostały biskupami pomocniczymi (assistant bishop) w diecezji Los Angeles. Uroczystość konsekracji z udziałem ok. 3 tys. wiernych odbyła się w sobotę 8 maja w Long Beach w Kalifornii. Wzięła w niej udział również Becki Sander, dziewiętnastoletnia partnerka pani biskup Glasspool. Ceremonia nie obyła się bez incydentu. Usiłowało ją zakłócić dwóch mężczyzn wykrzykujących że „homoseksualizm to grzech” i „homoseksualiści nie dostąpią Królestwa Bożego”, których sprawnie wyprowadziła ochrona.

Kościół episkopalny w USA jest niezależnym odłamem kościoła anglikańskiego. Wiadomo, że nowe nominacje biskupie wzbudziły kontrowersje w łonie kościoła, a ich oponentem był również arcybiskup Canterbury Rowan Williams. Uważa on, że mianowanie lesbijki biskupem może przyczynić się do podważenia pozycji kościoła episkopalnego i jedności wśród anglikanów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]