Przejdź do zawartości

2010-05-31: USA: konsekrowano kobiety na biskupów w tym również lesbijkę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
LGBT
Kościół episkopalny wyróżnia się wśród amerykańskich wspólnot religijnych akceptacją związków osób tej samej płci. Przed Mary Douglas Glasspool pierwszym biskupem otwarcie przyznającym się do homoseksua­liz­mu został w 2003 r. Gene Robinson (na zdjęciu).
poniedziałek, 31 maja 2010

Na początku maja 2010 r. w amerykańskim kościele episkopalnym zostały konsekrowane na biskupów dwie kobiety, z których jedna jest lesbijką.

Mary Douglas Glasspool i Diane M. Jardine Bruce zostały biskupami pomocniczymi (assistant bishop) w diecezji Los Angeles. Uroczystość konsekracji z udziałem ok. 3 tys. wiernych odbyła się w sobotę 8 maja w Long Beach w Kalifornii. Wzięła w niej udział również Becki Sander, dziewiętnastoletnia partnerka pani biskup Glasspool. Ceremonia nie obyła się bez incydentu. Usiłowało ją zakłócić dwóch mężczyzn wykrzykujących że „homoseksualizm to grzech” i „homoseksualiści nie dostąpią Królestwa Bożego”, których sprawnie wyprowadziła ochrona.

Kościół episkopalny w USA jest niezależnym odłamem kościoła anglikańskiego. Wiadomo, że nowe nominacje biskupie wzbudziły kontrowersje w łonie kościoła, a ich oponentem był również arcybiskup Canterbury Rowan Williams. Uważa on, że mianowanie lesbijki biskupem może przyczynić się do podważenia pozycji kościoła episkopalnego i jedności wśród anglikanów.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]