2010-05-27: Prezydent Portugalii podpisał ustawę zezwalającą na małżeństwa osób tej samej płci

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
LGBT
Nuvola LGBT flag.svg
czwartek, 27 maja 2010

Prezydent Portugalii podpisał nowelizację ustawy o związkach małżeńskich, która usuwa z dotychczasowych zapisów przepis mówiący, że małżeństwo może być zawarte przez osoby różnych płci. Inicjatywa ustawodawcza wyszła ze strony rządzącej partii socjaldemokratycznej. Ustawę przegłosowano 8 stycznia 2010 r. Wkrótce wejdzie w życie.

Nie bacząc na swoje osobiste poglądy postanowiłem ratyfikować ustawę przyjętą przez parlament głosami większościowej lewicy (...) Czuję, że nie powinienem nic dokładać do bezcelowego wydłużania tej debaty, która tylko pogłębia podziały między Portugalczykami i odwraca uwagę polityków od poważnych problemów, z którymi się borykamy. — oświadczył prezydent Anibal Cavaco Silva w poniedziałek 17 maja 2010 r.

W Portugalii w 1982 r. zniesiono penalizację kontaktów homoseksualnych. W 2001 roku wprowadzono rozwiązania prawne, które zezwalały na zawieranie związków cywilnych przez osoby tej samej płci. Dało to gejom i lesbijkom pewne prawa związane z kwestiami podatkowymi i własnościowymi. Nowa ustawa zrównuje związki między dwiema osobami bez względu na płeć, m.in. pozwalając na przyjmowania nazwiska partnera, czy dziedziczenia jego majątku. Portugalia dołączyła w tym względzie do innych krajów europejskich: Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji i Norwegii.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]