Przejdź do zawartości

2010-05-26: Skazani w Malawi na 14 lat ciężkich robót za gejowskie zaręczyny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
LGBT
Jedynym afrykańskim krajem, w którym LGBT cieszą się wolnością i poszanowaniem ze strony prawa, jest Republika Południowej Afryki. Na fotografii: Gay Pride w Johannesburgu w 2006 r.
środa, 26 maja 2010

Sąd w Malawi orzekł wyrok 14 lat ciężkich robót dla pary homoseksualistów, którzy zostali aresztowani w grudniu ubiegłego roku. Otrzymali maksymalny wymiar kary za czyny, które kodeks karny tego afrykańskiego państwa określa jako "nienaturalne akty" i "rażącą nieprzyzwoitość". Ten przejaw praktyki ścigania osób homoseksualnych przez prawo spotkał się z potępieniem przez społeczność międzynarodową.

Malawi na mapie Afryki
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Afryce

Skazani to Steven Monjeza i Tiwonge Chimbalanga, Malawijczycy, którzy odważyli się jawnie zorganizować uroczystość swoich zaręczyn. Sędzia Nyakwawa Usiwa-Usiwa w uzasadnieniu wyroku powiedział — Surowa kara, którą wymierzam ma bronić społeczeństwo przed takimi jak wy, żebyśmy nie musieli naśladować tego okropnego przykładu.

Wyrok oprotestowała Amnesty International, która za pośrednictwem Michelle Kagari, zastępcy dyrektora afrykańskiej agendy tej organizacji, nazwała decyzję sądu "skandaliczną" i zapowiedziała wszczęcie kampanii na rzecz uwolnienia obu "więźniów sumienia". W sprawie Monjezy i Chimbalangi wypowiedział się również Departament Stanu USA, który wezwał Malawi do zaprzestania penalizacji homoseksualizmu. Surowe kary za homoseksualizm stosuje się we wszystkich krajach czarnego kontynentu za wyjątkiem Republiki Południowej Afryki. Brytyjski działacz LGBT Peter Tatchell komentując ostatnią sprawę, zwrócił uwagę na kolonialne pochodzenie homofobicznego prawa w krajach Afryki — To nie jest afrykańskie prawo, to zagraniczna pozostałość.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]