Przejdź do zawartości

2010-05-25: Fundacja Ari Ari: Spis Podróżny - prace nad szlakiem ormiańskim rozpoczęte

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 25 maja 2010
Kamienice ormiańskie w Zamościu

Fundacja Ari Ari rozpoczęła realizowanie projektu - Spis podróżny. Ormianie w Polsce, którego osią jest stworzenie wirtualnego i realnego szlaku złożonego z rozmaitych odniesień, pogrupowanych w trzy ścieżki związane z ważnymi dla Ormian: ludźmi, przestrzeniami i wydarzeniami.

W okresie wakacyjnym zostanie zorganizowany zespół badaczy, który przeprowadzi badania terenowe, polegające na poszukiwaniu i dokumentowaniu śladów ormiańskich w różnych regionach Polski. Następnie wspólnie z ekspertami: przedstawicielami mniejszości ormiańskiej i naukowcami, Fundacja opracuje rezultaty badań w formie tekstów, ikonografii, nagrań audio i video. Wszystkie materiały zostaną opublikowane na stronie internetowej w postaci wirtualnego szlaku i multimedialnych przedstawień.

Dodatkiem do internetowej trasy wędrówek Ormian będzie platforma e-learningowa, mająca na celu zarówno popularyzację wiedzy o społecznych, historycznych i kulturowych uwarunkowaniach mniejszości ormiańskiej w Polsce, jak i pokazanie Armenii w szerszym – globalnym, a także polskim – kontekście.

Spis podróżny przedstawiony zostanie w ilustrowanym albumie, podczas kilku wystaw fotograficznych oraz w filmie dokumentującym obecność ormiańskiej mniejszości.

W ramach podsumowania odbędzie się w listopadzie interdyscyplinarna konferencja naukowa w Łodzi zatytułowana: Spis podróżny. Polscy Ormianie, Ormianie w Polsce.

Efekty pracy zostaną zamknięte oznakowaniem kilkudziesięciu miejsc w Polsce, umożliwiając realne przemierzenie drogi wiodącej ormiańskimi historiami i opowieściami.

Projekt Spis podróżny. Ormianie w Polsce realizowany jest dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Orange.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]