2010-05-25: Baltic Pride na Litwie odbył się bez przeszkód

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 25 maja 2010
LGBT
2009 m. Respublikos Prezidento inauguracija 13.jpg
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė prezentuje liberalne poglądy w sprawie praw osób LGBT. Przy okazji publicznej dyskusji na temat Baltic Pride przypomniała obywatelom konstytucyjne prawo do pokojowych zgromadzeń na Litwie
link= Zobacz hasło w Wikipedii na temat:
Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT na Litwie

Wilno: 8 maja 2010 r. odbył się przemarsz zorganizowany przez litewskie środowisko LGBT. Baltic Pride stanowi główne obchody Christopher Street Day w tym kraju i publiczny wyraz upomnienia się o prawa osób o odmiennej orientacji seksualnej. Organizowano ją na Litwie po raz pierwszy. W manifestacji pod tęczową flagą wzięło 510 osób, choć losy imprezy ważyły się do ostatniej chwili.

W przededniu Naczelny Sąd Administracyjny zezwolił na jej organizację, uchylając decyzję sądu niższego szczebla. Wcześniejszy zakaz sądowy był uzasadniany "zagrożeniem bezpieczeństwa" ze strony kontrdemonstracji. Litewski NSA w uzasadnieniu przywołał podobną polską sprawę sprzed kilku lat i powoływał się na casus Bączkowski i inni versus Polska przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasbourgu. Wówczas to przemarsz przez Warszawę Parady Równości zablokowały decyzje ówczesnego prezydenta miasta, Lecha Kaczyńskiego.

Baltic Pride odbyła się bez ekscesów. Wzięły w niej udział m.in. delegacje Amnesty International z 20 krajów. Organizacja ta aktywnie włączyła się wcześniej w akcję protestu przeciw próbom zablokowania Baltic Pride. Nad bezpieczeństwem czuwała policja ochraniając przemarsz przed atakami kontrdemonstrantów. Kilkunastu spośród przeciwników Baltic Pride zostało zatrzymanych, w tym za posiadanie materiałów wybuchowych.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Źródła[edytuj]