2010-05-18: Izrael nie wpuścił Noama Chomsky'ego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
World map blank with blue sea.svg
wtorek, 18 maja 2010

Służby izraelskie nie wpuściły na teren kraju Noama Chomsky'ego ze względu na treści jego publikacji.

Noam Chomsky miał poprowadzić wykład na arabskim uniwersytecie w Bir Zeit na zachodnim brzegu Jordanu w pobliżu Jerozolimy, jednak nie został wpuszczony przez izraelskie służby na teren kraju. Strona izraelska odmówiła podania powodu, dla którego nie wpuściła profesora, powiedziano jedynie, że nota w tej sprawie z wyszczególnionymi powodami zostanie wysłana do amerykańskiej ambasady.

Chomsky został również zatrzymany około 13:30 w celu złożenia wyjaśnień, wypuszczono go 3 godziny później. Minister spraw wewnętrznych Izraela, Sabine Haddad powiedziała, że odmowa wjazdu na teren zachodniego brzegu Jordanu wiąże się z wieloma powodami. W telefonicznym wywiadzie Chomsky stwierdził, że śledczy powiedzieli podczas przesłuchania, iż pisał on rzeczy, które nie podobają się izraelskiemu rządowi. "Zasugerowałem, by znaleźli jakikolwiek rząd na świecie, któremu podoba się to, co mówię" - stwierdził Chomsky.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Odmowa wstępu na teren Izraela wobec Noama Chomsky'ego napisanego przez Vino i opublikowanego pierwotnie w Centrum Informacji Anarchistycznej (więcej)