Przejdź do zawartości

2010-05-03: Grecja dostanie 110 miliardów euro

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

poniedziałek, 3 maja 2010

Na 110 miliardów euro wsparcia finansowego może liczyć Grecja. Zgodę na uruchomienie specjalnego pakietu pomocowego dali ministrowie finansów strefy euro, co potwierdził szef eurogrupy Jean-Claude Juncker.

„Pakiet finansowy zapewni 110 miliardów euro na pokrycie zobowiązań finansowych Grecji. Kraje strefy euro wyłożą 80 miliardów, z czego 30 - zostanie przekazanych w pierwszym roku.” – oświadczył Juncker.

Pozostała część pieniędzy zostanie przekazana w przeciągu trzech lat. W zamian za dofinansowanie Grecy muszą zdobyć się na wyrzeczenia, by w 2014 r. dziura budżetowa nie wynosiła więcej niż 3 procent PKB.

Grecję czeka m.in. rezygnacja z trzynastej i czternastej pensji w sektorze publicznym, zmniejszenie emerytur oraz wzrost z 37 do 40 liczby przepracowanych lat, by uzyskać emeryturę. Zaciskanie pasa uderzy także w palaczy i kierowców – wzrośnie akcyza na papierosy i paliwo. Planuje się także podniesienie akcyzy na alkohol.

Z radykalnych cięć budżetowych najbardziej niezadowolone są związki zawodowe. Do tego stopnia, że w środę planują strajk. Protestować mają pracownicy sektora prywatnego, choć niewykluczone jest, że przyłączą się do nich koledzy z budżetówki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]