2010-05-02: Dzień Flagi RP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
Flag of Poland.jpg
niedziela, 2 maja 2010

Dziś, 2 maja, już po raz siódmy obchodzimy Dzień Flagi RP. Główne uroczystości odbędą się na placu zamkowym w Warszawie. Weźmie w nich udział marszałek Bronisław Komorowski.

O godzinie 14 uroczyście podniesiona zostanie flaga na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Marszałek Komorowski wygłosi przemówienie, a uczestnikom uroczystości rozdawane będą flagi państwowe.

Dzień Flagi RP obchodzony jest od 2004 roku. Święto zostało ustanowione nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. 2 maja to także święto Polonii i Polaków za granicą.

Polskie barwy mają swój początek w barwach herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła - godła Polski, oraz bieli rycerza galopującego na koniu na Pogoni - godle Litwy. Godła te znajdują się na czerwonym tle, dlatego kolor biały na fladze jest wyżej - w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła, niż tła.

Polskie barwy narodowe mają pochodzenie heraldyczne jako jedne z nielicznych na świecie. Zostały przyjęte 7 lutego 1831 roku w specjalnej ustawie uchwalonej przez Sejm Królestwa Polskiego. Wcześniej stosowano również inne barwy.

- Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków komisji sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Artykuł 2. Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były - brzmi fragment ustawy z 1831 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]