Przejdź do zawartości

2010-05-02: Cięcia budżetowe w Grecji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

niedziela, 2 maja 2010

Porozumienie, które zawarła Grecja z UE i MFW w sprawie pomocy finansowej dla kraju wymaga od Greków wielkich poświęceń i było konieczne, aby uniknąć katastrofy - mówił dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu Grecji premier Jeorios Andreas Papandreu.

"Dzisiaj wchodzi w życie zawarte w sobotę wieczorem porozumienie. Zgodnie z tymi ustaleniami obywatele poniosą wielkie wyrzeczenia i to nie jest przyjemna decyzja" - powiedział Papandreu.

"Są to poświęcenia ogromne, lecz konieczne, bez których Grecja zbankrutuje, a uniknięcie bankructwa to nasza czerwoną linia" - dodał.

Cięcia mają oszczędzić sektor prywatny i dotyczyć pracowników i emerytów sektora publicznego. Wprowadzone zostaną nowe podatki, zmniejszone wydatki na obronę.

Premier Papandreu nie podał sumy pomocy od Funduszu i krajów strefy euro oferowanej w zamian za cięcia budżetowe, lecz powiedział, że jest ona "bez precedensu na poziomie światowym".

Spotkanie ministrów finansów państw euro odbędzie się o godzinie 16 w Brukseli. W zamian za działania oszczędnościowe Grecji obiecano pomoc w wysokości 120 mld euro na przestrzeni trzech lat.

Związki zawodowe w Grecji zapowiadają na środę strajk generalny z powodu cięć płac i emerytur.

Grecja nie jest już w stanie finansować swojego długu na rynkach, poprosiła więc w piątek UE i MFW o wsparcie finansowe. Rząd w Atenach podkreśla, że pomoc musi otrzymać nie później niż 19 maja, gdyż wówczas wymagalne staną się obligacje, których wykup będzie kosztował 9 mld euro.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]