Przejdź do zawartości

2010-05-01: Decyzja ws. wsparcia finansowego Grecji zapadnie 2 maja

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

sobota, 1 maja 2010

Decyzja krajów strefy euro o wysokości wsparcia finansowego dla stojącej na skraju bankructwa Grecji ma zapaść w niedzielę. Ateny podkreślają, że pomoc potrzebna jest nie później niż do 19 maja. Jeśli wówczas zabraknie pieniędzy, kraj utraci wypłacalność.

„Jesteśmy na ostatniej prostej - powiedział José Zapatero, premier Hiszpanii, która kieruje pracami Unii Europejskiej.

Zapatero poinformował, że porozumienie w sprawie pomocy dla Grecji powinno uspokoić rynki finansowe. Jego opinię podziela Komisja Europejska, a jej rzecznik, Amadaeu Altafaj Tardo, nie wykluczył, że już dziś nastąpić może rozstrzygnięcie dotyczące warunków oferowanej pomocy. „To jest do wyobrażenia, bo widać już koniec tych rozmów” - dodał.

Grecja, w zamian za pomoc finansową, będzie musiała przeprowadzić bolesne reformy. nie obejdzie się bez podwyżki podatki i cięć budżetowych w najbliższych trzech latach.

W tym roku grupa państw strefy euro mają pożyczyć Grecji 30 miliardów euro. Pierwsza transza jest potrzebna do 19 maja, aby Grecja mogła wykupić obligacje warte prawie 9 miliardów euro. W przypadku braku pieniędzy, Ateny będą zmuszone ogłosić utratę wypłacalności.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]