Przejdź do zawartości

2010-04-20: Irak: giną liderzy Al-Kaidy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 20 kwietnia 2010

W Iraku zabito trzech ważnych terrorystów w tym lidera tamtejszej Al-Kaidy - Abu Ajuba al-Masriego, znanego także jako Abu Hamza al-Muhadżir.

W Iraku prowadzone są wspólne operacje przeciwko Al-Kaidzie sił amerykańskich i irackich. Pod Bagdadem zabito lidera irackiej Al-Kaidy Abu Ajuba al-Masriego i Abu Omara al-Bagdadiego. Natomiast dziś w Mosulu został zabity Ahmad al-Obeidi - dowódca Al-Kaidy w północnym Iraku.

Masri został zabity 19 kwietnia 2010 w wiosce Thar Thar położonej 80 km na zachód od Bagdadu, podczas operacji irackich i amerykańskich sił lądowych. Żołnierze najpierw oblężono dom, a następnie zaatakowali go z pocisków rakietowych. W budynku znaleziono ciała dwóch mężczyzn, którzy ukrywali się w specjalnej jamie. Zginął też przywódca Islamskiego Państwa w Iraku - Abu Omara al-Bagdadi.

Biały Dom określił operację, jako niszczący cios dla sił Al-Kaidy w Iraku. Przyznano, że podczas akcji śmierć poniósł amerykański żołnierz, którego nazwano młodym bohaterem. Zaznaczono, że najważniejszym piorytetem będzie schwytanie bądź zabicie Osamy bin Ladena.

Dziś nad ranem w Mosulu na północy Iraku zmordowano Ahmada al-Obeidiego w ramach wspólnej operacji iracko-amerykańskiej. Al-Obeidi, był liderem Al-Kaidy w prowincjach Niniwa, Salahaddin i Kirkuk.

Al-Masri był dowódcą Al-Kaidy w Iraku od 13 czerwca 2006, kiedy wybrano go 6 dni po śmierci dotychczasowego lidera Abu Musaba al-Zarkawiego. Za głowę Masriego wyznaczono nagrodę w wysokości 5.000.000 dolarów. Był także odpowiedzialny za ataki i zamachy terrorystyczne na siły koalicji, irackie władze i organy bezpieczeństwa, a przede wszystkim iracką ludność cywilną.

Irackie MSW poinformowało, że lider irackiej Al-Kaidy został zabity 1 maja 2007 w starciach między rebeliantami na północ od Bagdadu, jednak jeszcze wieczorem Organizacja Islamskie Państwo w Iraku zdementowała na swojej witrynie internetowej tę wiadomość.

Źródła[edytuj | edytuj kod]