Przejdź do zawartości

2010-04-17: Uroczystości pogrzebowe w Warszawie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 17 kwietnia 2010
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Pogrzeb Lecha Kaczyńskiego

W sobotę na Placu Piłsudskiego w Warszawie miała miejsce msza święta w intencji ofiar katastrofy 10 kwietnia.

W uroczystościach wzięli udział krewni tych, którzy zginęli w smoleńskiej katastrofie - m.in. córka pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich - Marta i brat prezydenta - Jarosław Kaczyński. W ceremonii uczestniczyli także przedstawiciele władz państwowych z marszałkiem Sejmu, pełniącym obowiązki prezydenta Bronisławem Komorowskim, marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem i premierem Donaldem Tuskiem. Pojawili się również członkowie Episkopatu, hierarchowie innych wyznań, generalicja, a także reprezentanci korpusu dyplomatycznego.

-Nikt z nas nie pamięta, aby kiedykolwiek tak wielu, tak wybitnych zginęło w jednej okrutnej chwili - powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości. Szef rządu zaapelował do rodaków o zjednoczenie w tak trudnej chwili. - Czym stanie się ich śmierć, tak tragiczna i tak nie do przyjęcia, to już zależy od naszych serc i naszych umysłów. Różnimy się, jak oni się różnili. Ale najgłębszy sens wspólnoty musi w nas przetrwać. - mówił.

-Panie prezydencie, 10 kwietnia był pan, tak jak każdego innego dnia, na służbie Rzeczpospolitej, zmierzał pan do Katynia, aby oddać hołd ofiarom ludobójczego mordu sprzed 70 lat. – podkreślał szef gabinetu tragicznie zmarłego prezydenta RP, Maciej Łopiński.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, przywołał słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane podczas pielgrzymki do ojczyzny. – Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. – cytował Komorowski. Marszałek powiedział, że tamta modlitwa została wysłuchana i w kilka lat później powstała wolna Polska. Komorowski podkreślił w ten sposób potrzebę narodowej jedności, gdyż, jak stwierdził, wolna Polska narodziła się dzięki solidarności i wierze Polaków.

Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz dodał, że Polska - po katastrofie pod Smoleńskiem – czeka na pocieszenie. - W czasie wielkanocnym, w atmosferze wielkanocnych pieśni, słyszymy w tym miejscu słowa Jezusa o zmartwychwstaniu i życiu. To są jego słowa, którymi pocieszał siostry Łazarza po śmierci ich brata. Dzisiaj cała ojczyzna jest w sytuacji ewangelicznej Marii i Marty. Potrzebuje pocieszenia – powiedział arcybiskup.

W uroczystościach żałobnych uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób.

Źródła[edytuj | edytuj kod]