Przejdź do zawartości

2010-04-14: AGB: nowa metoda badania słuchalności stacji radiowych w sieci

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 14 kwietnia 2010
Media

Kultura i rozrywkaCiekawostkiFilm
Gry komputeroweTelewizjaMuzyka

Podczas ostatniego posiedzenia Inicjatywy na Rzecz Badania Radia w Internecie (IRBRI), instytut AGB Nielsen Media Research przedstawił swoją metodologię pomiaru słuchalności stacji w sieci.

Oferowana przez AGB Nielsen technologia - Streaming Marketing Intelligence, łączy dwa rodzaje badań: site centric i panel. Pierwszą metodologią mierzone jest natężenie słuchania radia, drugą - struktura demograficzna słuchaczy. Dzięki połączeniu obu metodologii możliwy jest dokładny pomiar wielkości audytorium i demografii, planowanie kampanii reklamowych i prowadzenia analiz typu post-buy oraz porównania wyników z innymi mediami, m.in. tradycyjnym radiem.

Przedstawiona przez AGB Nielsen metodologia zakłada mierzenie słuchalności kanałów radiowych odtwarzanych różnymi sposobami, m.in. poprzez odtwarzacze na stronach WWW nadawców jak i aplikacje typu Winamp. Oferuje ona szereg wskaźników, takich jak liczba unikalnych użytkowników (dane na podstawie cookies), średni czas słuchania, średnia dzienna liczba unikalnych użytkowników.

Spotkanie z AGB Nielsen Media Research było kolejnym w trakcie przeglądu istniejących na rynku metodologii umożliwiających pomiar słuchalności kanałów internetowych.

Wcześniej członkowie IRBRI spotkali się z przedstawicielami instytutów Gemius SA i Millward Brown SMG/KRC.

IRBRI, po zapoznaniu się ze wszystkimi metodologiami i po publicznej dyskusji, podejmie decyzję, jakie warunki musi spełniać polski standard tego typu badania. Na tej podstawie powstanie zapytanie ofertowe; w wyniku przeprowadzonego przetargu zostanie wyłoniony instytut, który będzie prowadzić badania w Polsce. Działania i doświadczenie KBR w ramach Inicjatywy będzie wykorzystywane w pracach PBI nad badaniami streamingu.

Inicjatywa na Rzecz Badania Radia w Internecie (IRBRI) została zawiązana w lipcu 2009 roku z inicjatywy członków KBR-u i Polskich Badań Internetu. Pracuje nad stworzeniem pierwszego w Polsce standardu badań słuchalności kanałów internetowych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]