2010-03-29: Konferencja Wikimedia Polska 2010

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 29 marca 2010

W dniach 27-28 marca 2010 w Warszawie odbyła się już po raz piąty Konferencja Wikimedia Polska organizowana przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Miała ona na celu wymianę doświadczeń użytkowników biorących udział w tworzeniu projektów Wikimedia oraz osób związanych z problematyką wolnego oprogramowania, dostępu do wiedzy w tworzącym się społeczeństwie informacyjnym jak i twórców działających na polu wolnej kultury.

W programie znalazła się między innymi dwudniowa sesja wykładowa, panel dyskusyjny i warsztaty, w tym dla osób nieznających projektów Wikimedia.

Wstęp na konferencję był bezpłatny (należało się tylko wcześniej dopisać do listy uczestników znajdującej się na stronie organizatora). Warsztaty i wykłady odbywały się w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki zlokalizowanej przy pl. Małachowskiego 3 w Warszawie.

Wśród tematów jakie przewinęły się podczas spotkania znalazły się m.in.:

  • Wirtualna obrazowa baza danych zaplatana w sieci neuronowej, Marek Ostrowski (Uniwersytet Warszawski, twórca największej w Europie fotograficznej panoramy miasta)
  • Wikibooks, Michał Skąpski
  • Warszawikia, Mikołaj Węgier
  • Ius Internet - regulamin Wiki-społeczności a przyszłość prawa w sieci, Joanna Kulesza (Uniwersytet Łódzki)
  • Wolna kultura - wolna sztuka?, Krzysztof Siewicz (Creative Commons Polska) i Piotr Waglowski

Pierwszego dnia konferencji miało miejsce wręczenie wyróżnienia Pro Wikimedia 2010. W tym dniu odbyło się też Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Wikimedia Polska podczas którego wyłoniono nowe władze. Drugiego dnia oprócz wykładów odbyły się warsztaty dotyczące tworzenia haseł w Wikipedii o dziełach sztuki z kolekcji stałej Zachęty Narodowej Galerii Sztuki. Ostatniego dnia spotkania odbyły się też warsztaty zatytułowane "Wikipedystki, do dzieła!". Uczestnicy konferencji mieli również okazję obejrzeć wystawę „Płeć? Sprawdzam!”.

Konferencja była współorganizowana z Zachętą Narodową Galerią Sztuki. Głównym sponsorem była firma Toshiba.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2010-03-29: Konferencja Wikimedia Polska 2010

Źródła[edytuj | edytuj kod]