Przejdź do zawartości

2010-03-21: Francja: II tura wyborów regionalnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

niedziela, 21 marca 2010

Dziś odbyła się druga tura wyborów regionalnych we Francji. Faworytem jest lewica, znajdująca się aktualnie w opozycji. Ma ona szanse na zwycięstwo w prawie wszystkich okręgach.

Tydzień temu, w pierwszej turze, wybrano tylko członków rady regionów na Gwadelupie, gdyż w innych okręgach wyborczych żadna lista nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Faworytem w wyborach jest lewica, której przewodzi Partia Socjalistyczna (PS). W pierwszej turze zdobyła ona 29 proc. głosów w skali kraju. Druga, rządząca aktualnie centroprawicowa Unia na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), uzyskała poparcie 26 proc. wyborców. Zieloni, trzeci pod względem poparcia, otrzymali 12,2 proc. głosów, wyprzedzając skrajną prawicę Jean-Marie Le Pena, którego poparło 11,4 proc. głosujących.

Partia Socjalistyczna zawarła po pierwszej turze porozumienia z ekologami, Zielonymi i innymi lewicowymi ugrupowaniami, przez co socjaliści liczą teraz na zwycięstwo w 20 z 22 okręgów wyborczych. W Alzacji i na Korsyce, dwóch pozostałych, szanse lewicy i centroprawicy są wyrównane.

Warto odnotować powrót na scenę polityczną skrajnego Frontu Narodowego Le Pena. Dostał się on do drugiej tury aż w 12 regionach, osiągając tam ponad dziesięcioprocentowe poparcie. Bardzo słaby w historii wynik zanotowała natomiast rządząca UMP, wspierana przez prezydenta Nicolasa Sakrozy'ego i premiera Francois Fillona.

Frekwencja, jak na Francję, była bardzo niska. W pierwszej turze wzięło udział 46 proc. uprawnionych do głosowania. W poprzednich wyborach samorządowych lokale wyborcze odwiedziło 62 proc. Francuzów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]