2010-02-28: Co dalej z TVP Kultura?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 28 lutego 2010
Media

Kultura i rozrywkaCiekawostkiFilm
Gry komputeroweTelewizjaMuzyka

TVP Kultura to jedyny kanał tematyczny Telewizji Polskiej, który doczekał się opinii kanału misyjnego. Jednak jego przyszłość jest zagrożona.

Problemy TVP Kultura zaczęły się pod koniec 2009 roku. Początkowo obcięto budżet stacji o czym informowały media, kilka tygodni później wstrzymano emisję premierowych odcinków wielu programów własnych stacji. Obecnie ramówka TVP Kultura to przede wszystkim programy archiwalne, bez rozmów z ciekawymi gośćmi czy aktualnych reportaży z różnych kulturalnych wydarzań.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Gazeta Wyborcza, dziennikarze TVP Kultura od zarządu stacji otrzymali informację, iż sami muszą poszukać sponsorów, którzy sfinansują ich programy. Dziennikarze podjęli wyzwanie, znaleźli sponsorów, ale ostatecznie zarząd TVP na takie finansowanie programów nie wyraził zgody.

Na razie nie wiadomo co dalej z kanałem TVP Kultura. Czy pojawią się w nim nowe, autorskie programy. Rzecznik TVP zakazuje pracownikom TVP Kultura rozmów z dziennikarzami i zapewnia jedynie, że trwają prace nad nową strategią finansowania kanałów tematycznych.

Od grudnia w Internecie można podpisywać petycję przeciwko likwidacji produkcji w TVP Kultura, której autorem jest Obywatelska Akcja TVP Kultura Popieram! Do tej pory petycję podpisało 15 tys. osób. Autorzy zwracają uwagę, że w TVP Kultura od stycznia nie są realizowane nowe filmy dokumentalne, programy publicystyczne ani reportaże. Wstrzymana została także produkcja wszelkich dotychczas realizowanych przez kanał programów kulturalnych, między innymi relacji z koncertów, festiwali czy debat publicznych. "Zatrzymanie realizacji programów w TVP Kultura jest równoznaczne z upadkiem tego kanału, ponieważ to właśnie produkcja własna, a nie przegląd zawartości archiwów telewizyjnych, stworzyła markę tej anteny!" - zaalarmowali autorzy listu otwartego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]